News

 • Clock ikon 4. June 2024

  Forensic Training I. - last available slots

  There are only a few remaining slots available for the two-day Forensic Training I. that has been announced. You can sign up here. The program will be conducted in Czech.
  Arrow ikon
 • Clock ikon 28. May 2024

  Forensic Training II. - last available slots

  There are only a few remaining slots available for the two-day Forensic Training II that has been announced. You can sign up here. The program will be conducted in Czech.
  Arrow ikon
 • Clock ikon 21. May 2024

  Spolupráce s House of Lobkowicz na digitalizaci uměleckých sbírek

  Sdružení CESNET a zástupci rodiny Lobkowiczů podepsali memorandum o spolupráci, jejímž cílem je digitalizace rodových uměleckých sbírek a jejich zpřístupnění široké veřejnosti.

  Arrow ikon
 • Clock ikon 19. May 2024

  Kolega Aleš Padrta v Českém rozhlase

  Jak se bezpečně pohybovat v prostředí internetu? Rozhovor s kolegou Alešem Padrtou na Českém rozhlase Plzeň o tom, jak mít v online prostředí vše pod kontrolou. Celý rozovor si můžete pustit zde.   
  Arrow ikon
 • Clock ikon 3. May 2024

  Kolegové se zúčastnili Locked Shields 2024

  Kolegové a kolegyně byli součástí týmu, který se zúčastnil největšího mezinárodního cvičení kybernetické bezpečnosti na světě ‒ Locked Shields 2024. Cvičení proběhlo 23. - 25. dubna, pořádá ho NATO Cooperative Cyber Defence Centere of Excellence a zúčastnilo se ho více jak 4000 účastníků ze 40 zemí věta. Tým z České republiky se umístil v první třetině. Více informaci najdete na webu NUKIB, který za Česko
  Arrow ikon
 • Clock ikon 2. May 2024

  15 years of FileSender

  In April 2024 FileSender celebrated its 15th anniversary. It officially started 15 years ago as a joint project of the NRENs from Norway, Australia and Ireland. Today FileSender is deployed as a national R&E service in more than 45 countries and has been selected for the file transfer functionality of the EU Node of the European Open Science Cloud (EOSC). More information. 
  Arrow ikon

Archive