CESNET navýšil kapacitu připojení do sítě GÉANT na 400 Gb/s

Clock icon 10. July 2025

Praha, 10. července 2025 – Ve dnech 3. a 4. července 2025 proběhlo úspěšné navýšení kapacity zahraniční konektivity akademické sítě CESNET do panevropské výzkumné a vzdělávací sítě GÉANT. Nová kapacita činí 400 Gb/s, čímž jsme výrazně pomohli ke zlepšení propustnosti mezinárodního datového spojení a k připravenosti infrastruktury na stále rostoucí požadavky evropských výzkumných projektů.

Nové technologie a redundantní topologie pro vyšší spolehlivost

„Nové propoje jsme realizovali v páteřních uzlech v Praze a ve Vídni,“ komentuje Ing. Václav Novák, vedoucí oddělení Síťové infrastruktury sdružení CESNET. Zvláště propojení do vídeňského uzlu bylo umožněno díky nasazení moderní DWDM technologie od výrobce Ribbon, která byla pořízena v rámci nedávné modernizace přenosové sítě FWDM1. „Spojení využívají redundantní topologii, která zajišťuje vysokou dostupnost služeb i při případném výpadku jedné z tras. Celý upgrade proběhl bez přerušení provozu a ve spolupráci s partnery ze sítě GÉANT,“ doplňuje Novák.

Věda bez hranic: Rychlejší přenosy dat i přístup k superpočítačům

Toto navýšení umožňuje rychlejší a spolehlivější přenos rozsáhlých vědeckých dat mezi institucemi v Evropě – například mezi laboratořemi CERN, evropskými infrastrukturami jako EGI, EUDAT či EOSC – a členy sdružení CESNET v České republice. Mezi hlavní uživatele patří instituce jako Fyzikální ústav Akademie věd ČR (FZU AV ČR), Masarykova univerzita, ÚOCHB a další výzkumné organizace napříč obory.

Významným přínosem je také efektivnější konektivita k evropským superpočítačovým centrům v rámci iniciativy EuroHPC. Patří mezi ně například LUMI ve finském Kajaani, LEONARDO v italské Bologni nebo MareNostrum 5 v Barceloně, které představují světovou špičku v oblasti vědeckých výpočtů. Vyšší kapacita připojení umožní českým výzkumníkům efektivněji využívat tyto výpočetní zdroje pro simulace klimatu, zpracování genomických dat, modelování tokamakových zařízení nebo trénování modelů umělé inteligence.

„Krátce po zprovoznění nové kapacity se během přenosů reálných vědeckých dat podařilo dosáhnout špičkové zátěže 300 Gb/s,“ hodnotí XY. Navýšení kapacity již také otestoval právě Fyzikální ústav AV ČR, kterému se podařilo přenést ze švýcarského CERNu do FZU rekordních 128 TB dat za jedinou hodinu. „Tyto výsledky jednoznačně potvrzují, že zvýšení kapacity nebylo jen technickým krokem do budoucna, ale přímou odpovědí na aktuální potřeby české i evropské vědecké komunity.“


Sdružení CESNET, založené v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR, poskytuje moderní IT služby pro vědu, výzkum, inovace a vzdělávání. Spravuje a rozvíjí akademickou počítačovou síť, zajišťuje bezpečné přihlašování k portfoliu služeb a nabízí prostředí pro náročné výpočty, datová úložiště a komunikační nástroje pro jednotlivce i týmy.

Služby CESNETu využívají kromě vysokých škol i studenti, akademičtí pracovníci, vědecko-výzkumné organizace, výzkumníci, instituce veřejné správy a neziskové organizace.

Výzkum a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologií jsou nedílnou součástí aktivit CESNETu. Sdružení je také aktivním partnerem mezinárodních výzkumných infrastruktur, jako je panevropská síť GÉANT, evropská gridová infrastruktura EGI.eu a evropská infrastruktura pro otevřenou vědu EOSC.

Photo gallery