Zítra začíná třídenní Konference e-infrastruktury CESNET, proběhne online

Praha 19. dubna 2021. Zítra dopoledne začíná Konference e-infrastruktury CESNET, tradiční setkání odborníků z oblasti síťových technologií, náročných výpočtů a datových uložišť. Sdružení CESNET na konferenci představuje své aktuální služby i novinky z vlastního výzkumu a vývoje. Letošní ročník probíhá v souladu s protiepidemickými opatřeními formou online, potrvá tři dny.

„Konference e-infrastruktury CESNET je zavedenou platformou pro výměnu zkušeností a názorů na současné trendy v našem odvětví. Jsme rádi, že i letos ji svými příspěvky obohatí významní odborníci z oblasti panevropských e-infrastruktur, například doktor Erik Huizer, výkonný ředitel panevropského sdružení národních sítí pro výzkum a vzdělávání GÉANT, anebo profesor Karel Luyben, prezident EOSC Association, tedy evropského cloudu pro otevřenou vědu,“ řekl ředitel sdružení CESNET Jan Gruntorád.

Akce je přednostně určena odborníkům z řad uživatelů sdružení, tedy z vysokých škol, vědeckých či výzkumných pracovišť, ale otevřena je i všem ostatním zájemcům o IT technologie.

Během úterního dopoledního bloku se účastníci konference nejdříve seznámí s historií sdružení CESNET, jeho současnými úkoly i plány do dalších let. Vyslechnou si také příspěvky zahraničních hostů. Odpoledne, které je věnováno sekci Síť a síťové služby, se pak dozví o zahájeném upgradu sítě CESNET.

Ve středu  dopoledne se řečníci zaměří na služby a aktivity v oblastech náročného počítání a ukládání dat. Představí výhledy sdružení CESNET na poli výpočetní a datové infrastruktury, na řadu přijdou i plány partnerů sdružení, mimo jiné národního superpočítačového centra IT4Innovations. Odpoledne se bude mluvit o aktuálně velmi intenzivních potřebách: nástrojích pro vzdálenou práci a výuku, audiovizuální přenosy či vzdělávání na dálku, o podpoře spolupráce a multimédiích.

Závěrečný den je vyhrazen digitálním identitám a kybernetické bezpečnosti.

Kompletní program konference naleznete na https://www.cesnet.cz/akce/konferencecesnet/. Na stejném místě se můžete na akci stále bezplatně zaregistrovat a sledovat stream konference.

  

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem v oblasti informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT, gridových projektech (EGI.eu) či iniciativě Evropského cloudu otevřené vědy (EOSC) a podílí se aktivně na jejich realizaci. Výzkumné aktivity sdružení jsou zaměřeny na zlepšování parametrů e-infrastruktury, zajištění kybernetické bezpečnosti, náročné síťové aplikace, přenos multimédií anebo využití informačních a komunikačních technologií v oblasti humanities.

Další informace na: www.cesnet.cz

Poslední změna: 21.4.2021