Z Milána do Zlína a odtud do celého světa

CESNET propojil oční lékaře z různých částí zeměkoule

Praha 19. 3. 2013. Téměř 500 odborníků z řad lékařské veřejnosti shromážděných v Konferenčním centru Zlín zhlédlo výjimečný živý přenos oční operace prováděné v italském Milánu. Akce byla součástí 6. ročníku Zlínského očního festivalu, který zorganizovala oční klinika Gemini v pátek 15. března letošního roku. Internetový přenos zajišťovalo sdružení CESNET. Laserem asistovanou operaci šedého zákalu vedl profesor Lucio Buratto z milánské kliniky Centro Ambrosiano Oftalmico, která má mezinárodní věhlas, a on sám je považován za přední kapacitu oboru. CESNET v rámci festivalu zajistil i čtyři další živé přenosy očních operací prováděných na tuzemském pracovišti kliniky Gemini.

Přenos z Milána byl ojedinělý svými parametry – byl realizován prostřednictvím satelitního spojení v režimu HD. Kromě hostů festivalu jej mohli sledovat i další odborníci, a to přímo na svých počítačích v České republice i v zahraničí.

Další přímé přenosy byly uskutečněny z kliniky Gemini, která je od Konferenčního centra Zlín vzdálená asi pět kilometrů. Tyto přenosy byly uskutečněny po optické síti s použitím zařízení MVTP-4K, které vyvinuli výzkumní pracovníci sdružení CESNET a jež je dnes dostupné na trhu pod označením 4K Gateway. Při přenosu byly využity unikátní vlastnosti tohoto zařízení zahrnující možnost současného přenosu více obrazových signálů v různých formátech a jejich flexibilní synchronizaci pro projekci na více plátnech ve 3D a 2D.  Přenášelo se paralelně až sedm HD signálů. Výstup byl v konferenčním centru zobrazován na tři plátna v rozlišení 3D i 2D a signály byly dostupné hned v několika formátech, což zajistilo nejen snadnější synchronizaci a režii celé akce, ale i možnost posílat některý ze signálů do Internetu. Výsledkem byla vysoká kvalita obrazu i zvuku. Datový tok činil až 7 Gb/s.

Přenos do Internetu nebyl veřejný, mohli jej sledovat jen pozvaní účastnící. Přesto byla zaznamenána přibližně stovka připojení z více než patnácti zemí. Kromě evropských států šlo o USA, Turecko, Argentinu, Brazílii, Peru anebo Filipíny. Jedno přihlášení přitom mohlo využívat několik diváků najednou. Svědčí o tom i poděkování, které do sdružení CESNET dorazilo z filipínského Quezon City, kde v tamější vojenské nemocnici společně sledovalo přenos deset očních specialistů. Všechny přenosy byly uskutečněny ve vysokém rozlišení a jejich součástí byly okamžité komentáře operujících lékařů, kterými diváky zasvěcovali do operačního postupu.

Zlínský oční festival je přednostně určen pro ambulantní lékaře a oční chirurgy a jeho program je zaměřen zejména na prezentaci případů z každodenní praxe. Sdružení CESNET se dlouhodobě věnuje vývoji náročných medicínských aplikací a právě v oblasti zajišťování on-line přenosů chirurgických výkonů patří ke světové špičce. Svou práci v tomto oboru pravidelně prezentuje na významných odborných fórech a spolupracuje s předními lékařskými pracovišti na celém světě. Mimo jiné je také partnerem pravidelných pražských setkání očních lékařů Live a Video Surgery.

ZOF2013-2 ZOF2013-3 ZOF2013-5 ZOF2013-6 ZOF2013-4 ZOF2013-1

Vývoj technologie 4K Gateway byl realizován s finanční podporou Technologické agentury ČR v rámci projektu POVROS (TA01010324). Více na www.4kgateway.com.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.  Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

Tisková zpráva, 19. března 2013

Poslední změna: 21.3.2013