Snadné bezdrátové připojení na železničních nádražích

Praha 14. října 2014. Studenti, učitelé i vědci se mohou nově připojit prostřednictvím služby eduroam k Internetu na Hlavním nádraží v Praze a v Pardubicích. Tyto lokality se za několik týdnů rozšíří ještě o pražské Masarykovo nádraží. Umožní to společný projekt sdružení CESNET a společnosti ČD – Telematika, která na zmíněných nádražích spouští pilotní provoz své služby WiFi Free. Právě prostřednictvím této služby rozšíří CESNET stávající pokrytí roamingové infrastruktury eduroam, jejíž tuzemskou část provozuje, o tři významné dopravní uzly.

„Jedná se o pilotní provoz, který nám poskytne představu o zájmu uživatelů v lokalitách tohoto typu a společnosti ČD – Telematika pak vhodnou zátěž pro otestování nově budované infrastruktury,“ říká Ing. Jan Růžička ze sdružení CESNET. Po vyhodnocení pilotního provozu na těchto významných nádražích je pravděpodobné rozšiřování služby eduroam i na další nádraží a dopravní uzly.

V současné době představuje pokrytí služby eduroam v České republice 652 přípojných bodů, ale uživatelé se mohou stejně snadno připojit i v téměř 5000 institucí v 69 zemích po celém světě. Bezdrátové připojení k Internetu je tak na cestách stejně snadné jako na domácí škole nebo v jiné domovské organizaci a jsou k němu potřeba jen jedny přihlašovací údaje. Tento koncept se rozšířil do aktuálního trendu BYOD (Bring Your Own Device), kdy studenti i učitelé běžně používají k přístupu do sítí vlastní notebooky, tablety a chytré telefony.

CESNET patří k průkopníkům a iniciátorům vzniku takto koncipovaného přístupu k síti a dlouhodobě se snaží motivovat další organizace k rozšiřování této infrastruktury na národní úrovni. Zapojením do infrastruktury eduroam získá organizace jednoduchý systém ověřování uživatelů, ale recipročně i možnost jejich připojení po celém světě.

Více na: www.eduroam.cz

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

ČD – Telematika, a. s., nabízí komplexní řešení a služby v oblasti telekomunikací, informatiky a telematiky. Provozuje druhou největší ICT infrastrukturu v České republice, centrální úložiště dat, serverové farmy a vývojová i servisní pracoviště. Mezi její nejvýznamnější zákazníky patří vedle Českých drah, a.s., i řada telekomunikačních operátorů, provozovatel akademické sítě CESNET a orgány státní správy. Více na: www.cdt.cz.

Poslední změna: 14.10.2014