LinuxDays na Internetu v rozlišení 4K

Praha 7. října 2014. Sdružení CESNET zprostředkovalo živé internetové přenosy v rozlišení 4K (3840×2160 pixelů) z víkendové konference LinuxDays. Zájemci mohli přenosy sledovat na velkoplošném zobrazovacím zařízení v Síťové multimediální laboratoři SAGElab na Fakultě informačních technologií ČVUT. Přednášky využívající vysoké rozlišení se konaly přímo v laboratoři SAGElab.

LinuxDays je linuxová konference, která se koná každoročně v Praze. Vznikla v roce 2012 v návaznosti na předchozí konferenci LinuxExpo. Letošní ročník proběhl v areálu ČVUT. Ve třech sálech zaznělo přibližně 40 příspěvků. Do přednáškového bloku přispěli i zástupci sdružení CESNET: Ondřej Caletka se dvěma prezentacemi na téma Jak se měří Internet a IPv6 v OpenWRT, Michal Strnad přidal vystoupení s názvem Zálohování stokrát jinak.

Záznamy přednášek jsou k dispozici na adrese https://www.linuxdays.cz/video/

IMG_5936am IMG_5923amIMG_5914am

Laboratoř SAGElab byla zřízena v loňském roce pro výzkum a výuku moderních síťových a multimediálních technologií. Jde o společné pracoviště sdružení CESNET, Fakulty informačních technologií ČVUT a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Laboratoř se využívá pro distanční přednášky a výuku předmětů z oblastí multimédií, virtuální reality a síťových technologií. Kromě toho slouží pro samostatnou výzkumnou práci diplomantů, doktorandů a dalších odborníků v oboru síťových a multimediálních technologií. Zároveň je zapojena do mezinárodní komunity laboratoří s obdobným zaměřením.

Fakulta informačních technologií byla zřízena v roce 2009 jako v pořadí osmá fakulta ČVUT v Praze. Dnes nabízí širokou škálu studijních oborů souvisejících s informatikou: od hardwaru až po informační systémy a webové technologie. Studenti se navíc mohou zapojit do činnosti vědeckých týmů fakulty, a to v mnoha oborech, jakými jsou arborologie a stringologie, znalostní inženýrství a data-mining, VLSI návrh, počítačová bezpečnost, návrh databází, paralelní algoritmy, webové inženýrství a další. Více na: www.fit.cvut.cz.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

Poslední změna: 9.10.2014