Kybernetická představení se stávají realitou

CESNET zajistil koncert na dálku mezi Prahou a Kuala Lumpur, které dělí 9,5 tisíce km

Praha 12. srpna 2015. Kybernetická kulturní představení na dálku se stávají realitou, a to i za přispění odborníků z České republiky. Aktivní jsou na tomto poli zejména specialisté sdružení CESNET. Včera technicky zajistili společný koncert českých a malajských hudebníků, které během vystoupení dělilo 9,5 tisíce kilometrů! Přenos byl realizován v rámci 40. výroční konference sdružení APAN, která se tento týden koná na univerzitě v malajsijském Kuala Lumpur. Asia Pacific Advanced Network (APAN) je akademickou organizací, jenž spojuje sítě pro výzkum a vzdělávání z Asie, Austrálie a Oceánie a zajišťuje spolupráci všech akademických organizací v regionu.

V rámci distribuovaného představení přenášel CESNET po vysokorychlostní optické síti z multimediální laboratoře SAGElab v Praze hudební vystoupení dvojice Štěpán Lohnickij (klavír) a Stanislav Amcha (bicí) do Kuala Lumpur, kde společně s malajským klavíristou Sulaimanem doprovázeli zpěvačku Zainurul Aniza Abd Rahman (Tinta Rouge).

Zájemci mohli koncert na dálku sledovat živě nejen v kongresovém sále v Kuala Lumpur, ale i na Internetu na stránkách SAGElab sagelab.cesnet.cz, kde bude později k dispozici jeho záznam.

Specifickým požadavkem na přenos zvuku v oblasti hudební tvorby je potřeba velmi nízkého zpoždění i při propojení lokalit vzdálených až několik tisíc kilometrů. Požadavku na souhru v reálném čase odpovídá hodnota celkového zpoždění zvuku menší než 30 ms. CESNET se této problematice věnoval jako koordinátor unikátního mezinárodního projektu eMusic v rámci panevropské iniciativy GN3plus.

Laboratoř SAGElab je společným pracovištěm sdružení CESNET, Fakulty informačních technologií ČVUT a Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Více o akademické síti APAN na: www.apan.net.

Fotografie z koncertu

APAN40_h01 APAN40_t01

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

Poslední změna: 14.8.2015