ECI a CESNET úspěšně otestovaly 400G flex-grid zařízení v ostrém provozu

Petach Tikva (Izrael), Praha 15. prosince 2015. Společnost ECI a sdružení CESNET ohlásily úspěšné testy flex-grid karty Apollo 400G, které proběhly v ostrém provozu na české národní síti pro výzkum a vzdělávání. Společná demonstrace této nejnovější technologie předvedla možnosti zařízení ECI při zajišťování nových služeb na přenosových systémech třetích stran s vysokou spolehlivostí, rychlostí a šířkou pásma bez nutnosti jakýchkoli úprav.

Helmut Sverenyák, náměstek ředitele sdružení CESNET pro výzkum a vývoj, k tomu řekl: „Práce s platformou ECI Apollo byla pro CESNET skvělou příležitostí. Systém má vynikající vlastnosti a je velmi kompaktní, což řadu věcí velmi zjednodušuje. Při testech jsme zařízení Apollo i Czech Light® dovedli na samou hranici jejich možností, když jsme dokázali, že signál o rychlosti 200 Gb/s dosáhne i přes 2000 kilometrů daleko. Rovněž jsme úspěšně předvedli jejich možnosti na „cizích“ vlnových délkách, jejichž použití se rozmáhá nejen v národních sítích pro výzkum a vzdělávání, ale i ve světě telekomunikací. V roce 2016 budeme slavit 20 let sdružení CESNET, takže čísla 200 Gb/s a 2000 km vedle sebe vypadají téměř magicky.“

„Testy provedené se sdružením CESNET jednoznačně prokazují lepší kvalitu paketově-optických přenosových platforem ECI vhodných pro budoucnost. Platformy Apollo posílené 400G kartou dosahují nové úrovně výkonu, rychlosti a dosahu. Příjemně nás překvapilo, jak snadno se konfigurují zesilovače CESNET díky programovatelnosti zařízení Czech Light®. Komplexní testy a rozsáhlá měření nám trvaly pouze tři dny a jsme rádi, že proběhly k naprosté spokojenosti obou stran,“ dodal Christian Erbe, ředitel pro obecní, veřejné a správní aplikace ECI EMEA.

Více o testované technologii

Testovaná 400G flex-grid karta nabízí flexibilní přenosové rychlosti a modulační formáty a běží na každém stroji ze série Apollo, dokonce i v malém zařízení velikosti 2U. Testy se prováděly na platformě Apollo od ECI s vybavením 400G flex-grid společně s optickými zesilovači Czech Light® od sdružení CESNET. Cílem bylo zjistit, jak jednoduše se optické sítě dokážou rozvíjet, aby vyhovovaly budoucím požadavkům bez nutnosti rozsáhlých investic do infrastruktury.

  • Platforma Apollo od ECI zajišťuje nejmodernější, transparentní a flexibilní provoz DWDM s integrovanými balíčkovými službami. Zařízení Apollo v sobě spojuje vysoký výkon, nízkou latenci, provoz a přepínání OTN se softwarově nastavitelným optickým směřováním k dosažení maximální efektivity.
  • Zařízení 400G flex-grid je navrženo k přepravě dat s vyšší spektrální účinností a špičkovou hustotou rozhraní, čímž se snižují prostorové nároky v racku a spotřeba energie. Zejména však flex-grid karta umožňuje optimalizovat síťovou infrastrukturu přizpůsobováním přenosové rychlosti požadovanému dosahu, takže síť lze podle potřeby plynule přestavovat z 200 Gb/s na 300 Gb/s či 400 Gb/s.
  • Optický zesilovač Czech Light® CLA, součást patentované řady moderních fotonických zařízení rodiny Czech Light®, umožňuje kompletní zpracování optického signálu pro nové aplikace a fotonické služby a zároveň šetří energii.

Co prokázaly technologické testy

  • úspěšné prodloužení optického dosahu na 2000 km,
  • po domovské síti CESNET lze snadno přenášet data vysokou rychlostí jakožto cizí vlnové délky,
  • signály o rychlosti 200 Gb/s lze přenášet na vzdálenost 240 km jediným skokem, bez náročného a potenciálně rizikového ramanovského zesilování,
  • vhodnost moderních metod kompenzace chromatické disperze v trasách temných vláken u smíšených přenosů fázových a starších amplitudově modulovaných signálů.

Společnost ECI je celosvětovým poskytovatelem síťových řešení ELASTIC pro poskytovatele síťových služeb, veřejné služby a provozovatele datových center. ECI kromě dlouhodobého a osvědčeného paketově-optického přenosu dat nabízí rozmanitou škálu aplikací pro SDN/NFV, celkovou správu sítí, komplexní řešení pro počítačovou bezpečnost a řadu odborných služeb. Produkty ELASTIC od ECI zajišťují nadčasové řešení a zabezpečenou komunikaci. Se společností ECI mají zákazníci ten luxus zvolit si síť, kterou lze ušít na míru jejich potřebám dnes a zároveň ji plynule a efektivně modernizovat ve světle požadavků budoucnosti. Více na: www.ecitele.com

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

Poslední změna: 15.12.2015