eIGeR: Síťová infrastruktura

Cílem bylo posílení vybavení regionálních uzlů tak, aby byly v příslušných regionech zpřístupněny vysokokapacitní přenosy 40 Gb/s nebo vyšší. Důležitým aspektem bylo využití DWDM infrastruktury pro budování uživatelských end-to-end kanálů s vysokou propustností, které slouží koncovým účastníkům (zejména výzkumným pracovištím) v daných regionech.

Kromě běžné IP konektivity (IPv4 i IPv6), propojení do komoditního Internetu a spojení do panevropské akademické sítě GÉANT jsou důležitými službami pro regiony např. uživatelské virtuální privátní sítě nebo vyhrazené optické kanály, které slouží pro propojení dislokovaných vědeckých pracovišť. Tím se hybridní vysokorychlostní síť stala reálně dostupnou pro nové aplikace a služby v regionech.

Realizací projektu došlo k významnému posílení komunikační infrastruktury. Týká se jak optické vrstvy, kde je v rámci projektu navýšen počet DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) kanálů, tak zároveň podpory vyšších přenosových rychlostí jednotlivých kanálů. Tím se otevřela možnost poskytovat ve větší míře dedikované přenosové kanály a end-to-end služby, například pro vzdálený přístup k unikátním zařízením a experimentům. Instalace páteřních zařízení nové generace do síťové vrstvy povýšila propustnost páteřní sítě do zcela nových dimenzí a zároveň umožnila nabízet pokročilé komunikační služby rovnocenně a plošně v řadě míst ČR.

 

loga-vavpi

 

Poslední změna: 5.11.2015