Gridová infrastruktura

Zpracování objemných experimentálních výsledků, simulace či modelování složitých systémů a další typické úlohy moderního výzkumu mají společnou vlastnost: vyžadují velký výpočetní výkon. Ten bývá dnes obvykle poskytován v podobě clusterů a gridů – systémů propojených a spolupracujících počítačů, mezi něž je úloha rozložena. Gridová infrastruktura proto tvoří jednu ze základních komponent e-infrastruktury CESNET.

MetaCentrum

Námi provozovaná gridová infrastruktura nese název MetaCentrum a její počátky sahají do roku 1996, tedy až k samotnému vzniku sdružení CESNET. Zahrnuje řadu výpočetních clusterů umístěných v několika lokalitách a patřících různým subjektům (ve vlastnictví CESNET se nachází asi polovina strojů MetaCentra). Všechny jsou integrovány do jednotného prostředí se společnou správou uživatelů a úloh.

Vedle výpočetních kapacit soustavně rozvíjíme i softwarové vybavení MetaCentra. Vedle námi vyvinutých programů a nástrojů pro vývoj vlastních nabízíme uživatelům MetaCentra i celou řadu komerčních programů z různých vědních oblastí (chemie, biologie, matematika, technika).

MetaCentrum má statut národní gridové infrastruktury (NGI) České republiky v rámci projektu European Grid Infrastructure (EGI).

Spolupracující infrastruktury

Nejsme samozřejmě jedinou organizací, která v České republice nabízí výkonné výpočetní kapacity. Úzce spolupracujeme s dalšími dvěma výpočetně orientovanými velkými infrastrukturami pro výzkum, vývoj a inovace podporoavanými Ministerstvem školství české republiky. Jedná se o projekty CERIT-SC a IT4Innovations.

Prostřednictvím e-infrastruktury CESNET získáte kvalitní přístup i k těmto partnerským výpočetním infrastrukturám.

Služby

Podrobnosti o tom, co v rámci gridové infrastruktury získáte, najdete v popisu služby MetaCentrum.

Poslední změna: 7.3.2016