Aktuality27. 11. 2023

CSNOG 2024 zveřejnil program a otevřel registraci

Přesun datového centra za plného provozu, útoky na privátní sítě v roce 2023 nebo migrace na jednotnou doménu gov.cz, to jsou jen některá z témat, na která se mohou těšit účastníci sedmého komunitního setkání českých a slovenských správců sítí CSNOG 2024 (23. a 24. ledna 2024, Zlín). Hlavní program letošního ročníku je rozdělený do tří části. Jedna se věnuje správě sítí, druhá legislativě a regulaci, ve třetí se potom představí přednášející s akademickými projekty. Kompletní program, registrační formulář a další informace jsou k dispozici na webu CSNOG 2024.

Aktuality24. 11. 2023

Připojili jsme laboratoř Sitola k síti CESNET3 rychlostí 100Gbps

Připojení laboratoře Sitola na 100 GE je důležitý krok navazující na upgrade páteřní sítě CESNET. Zatímco v minulosti byla rychlost 100Gbps dostupná pouze v páteřní síti, dnes je v síti CESNET3 možné na těchto rychlostech připojovat i jednotlivé ústavy, laboratoře vědecká zařízení nebo i přístroje. Více zde.

Aktuality14. 11. 2023

Na OpenAlt vystoupil kolega Michal Strnad

Ve své přednášce o datových úložištích se zaměřil na porovnání řešení v podobě diskového pole s páskovou knihovnou a objektovou technologií postavenou na technologii Ceph. Popsal přístup k návrhu malého i velkého storage clusteru a řešení souvisejících problémů. Na přednášku navazoval workshop, kde účastníci, v prostředí s nainstalovaným Ceph clusterem, řešili různě složité úkoly, které by měl administrátor této technologie zvládnout.

Aktuality13. 11. 2023

Setkání komunity Sysrepo

Ve středu 15. 11. 2023 se koná první setkání komunity uživatelů a vývojářů projektu Sysrepo. NETCONF nástroje a systém Sysrepo jsme ve spolupráci s partnery vyvinuli v CESNETu a slouží kromě centrální správě konfigurace také pro monitorování aplikací pomocí telemetrie nebo zasílaní notifikací. Tyto nástroje se postupně dostaly do balíčků běžných distribucí Linuxu a získaly řadu uživatelů. Sysrepo virtual event organizujeme spolu se společností Sartura. Aktivní účast přislíbily též Deutsche Telekom, 6WIND, RACOM, Graphiant, Bit, R3 Solutions a další. Těšíme se na zpětnou vazbu od uživatelů a na diskusi o dalším směřování projektových aktivit.

Aktuality8. 11. 2023

Přispěli jsme k projektu, který získal AI Awards 2023

Výzkumníci z Katedry kybernetiky FAV ZČU, se kterými jsme se nedávno sešli, abychom připravili reportáž o využívání našich služeb, získali ocenění AI Awards 2023. Gratulujeme! Za oceněným projektem zachování historického dědictví a kulturní paměti, který spočívá ve zpřístupnění archivu historických dokumentů NKVD/KGB, stojí také naše služby, zejména Kubernetes cluster Kubus a s ním spojená disková úložiště. Tyto výpočetní a datové zdroje k řešení velmi náročných úloh spravuje pro oblast vědy a výzkumu MetaCentrum. Více informací v tiskové zprávě ZČU.

 

Aktuality7. 11. 2023

Letošním vítězům The Catch předány ceny

Úspěšným řešitelům a řešitelkám naší tradiční CTF soutěže The Catch, kterou pořádáme v rámci měsíce bezpečnosti, byly včera předány ceny. Ti nejúspěšnější byli odměněni nejen pamětní medailí, ale i zajímavými dary. Letošním vítězem je účastník pod přezdívkou „klarz“, který tím rozšířil řady oceněných účastníků, po Česku, Slovenku a Francii, o Norsko. Podařilo se mu zachránit loď J. Verich za pouhých 10 hodin. Rozhovor s vítězem najdete zde. Všem, kteří se letos zúčastnili, gratulujeme a těšíme se na další ročník. Pro ty, které zajímá, jak postupovali a nad úkoly přemýšleli ostatní řešitelé, máme k dispozici write-upy.

Akce