Aktuality17. 2. 2021

Projekt Science Mesh zefektivní mezinárodní spolupráci vědecké komunity

CESNET je v rámci svého členství v asociaci EOSC zapojen do projektu CS3MESH4EOSC, jehož cílem je vytvoření otevřené vědecké sítě „Science Mesh“. Vědcům a akademikům umožní neomezenou práci s daty v evropském prostředí. Projekt vytváří nadstavbový nástroj pro sdílení a synchronizaci dat na evropské úrovni, rozšířený o možnost editace dat, přenos objemných datových souborů a jednoduchý upload dat do vědeckých openaccess repositářů. Chcete vědět více? Podívejte se na naší tiskovou zprávu.

Aktuality26. 1. 2021

Stream filmu V síti a diskuze s odborníky

Jsme rádi, že jsme mohli učitelům i budoucím učitelům zprostředkovat již druhé promítání filmu V síti, jehož jsme partnerem, a který se zabývá otázkou kybernetické bezpečnosti. Včera proběhla projekce pro pedagogické fakulty univerzit v Liberci, Hradci Králové, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích a pro Vysokou školu Ambis. Následná diskuse s režisérem filmu Vítem Klusákem a naším odborníkem na kybernetickou bezpečnost Janem Kolouchem zdůraznila potřebu posílení výuky v oblasti kybernetické bezpečnosti ve školách. Nastavit pravidla chování na internetu, poskytnout co nejvíce informací, nezakazovat a neironizovat, to je základní rada nejen pro rodiče, ale i pro učitele.

Aktuality26. 1. 2021

Jsme členem asociace EOSC

CESNET se stal členem asociace EOSC (European Open Science Cloud), evropského cloudu pro otevřenou vědu. Zároveň je národní pověřenou (mandated) organizací, která zprostředkovává oficiální stanovisko České republiky, konkrétně MŠMT, v nově vzniklé asociaci. Více v naší tiskové zprávě.

Aktuality20. 1. 2021

Workshop projektu SPARTA

Na Seminář o bezpečností sítí a služeb bude navazovat Workshop projektu SPARTA, kterého se také můžete zúčastnit (9. 2. 2021). Workshop je zaměřen na kybernetickou bezpečnost v Evropě. Pokud máte zájem program najdete na stránce akce, po BSS stačí zůstat přihlášen na ZOOMU a ve 13.10 začneme!

Aktuality11. 1. 2021

e-INFRA CZ navýší své parametry, počítá s rychlostí 400 Gb/s

Národní e-infrastruktura pro vědu a výzkum e-INFRA CZ plánuje zásadní navyšování svých parametrů. Páteřní síť CESNET bude upgradována na přenosové rychlosti 400 Gb/s, což představuje čtyřnásobek současné hodnoty. Zároveň bude rozšířena přístupová infrastruktura s 100 Gb/s porty, která je určená pro primární připojení organizací a pro nasazení speciálních zařízení či aplikací. Více se dozvíte v naší tiskové zprávě.

Akce

Konference e-infrastruktura CESNET – připravujeme 20. – 22. 4. 2021, online

Školení Forenzní trénink – začátečníci jaro 2021

archiv akcí…