Střípky z Jokohamy

Začátkem listopadu proběhlo další pravidelné setkání komunity IETF (Internet Engineering Task Force) s pořadovým číslem 94. Tentokrát se specialisté z celého světa sjeli do japonské Jokohamy. Předchozí IETF meeting 93 se konal v létě v Praze.

IETF je mezinárodní komunita jejíž snahou je vzájemná kompatibilita zařízení a systémů. Prostředkem k dosažení takového cíle je vývoj standardů a specifikací, které slouží jako doporučení vývojářům. Myšlenka spočívá v jednoduchém faktu – bude-li program fungovat podle specifikace, měl by být schopný bez problémů komunikovat s jiným. V současné době se IETF soustředí především na bezpečnost a ochranu soukromí. Činnost komunity je založená na dobrovolné činnosti nadšenců z celého světa, ale mezi účastníky je i řada zástupců různých firem, kteří se snaží prezentovat svou implementaci. Komunita je složená z programátorů, kteří si cení funkčního kódu a tak existující funkční implementace dává člověku velkou výhodu ve vyjednávání. Na druhou stranu, meetingů se účastní špičkoví odborníci, kteří jsou odhodlaní nešetřit konstruktivní kritikou, pokud se jim na návrhu něco nezdá.

Vlastnímu meetingu předcházel takzvaný hackathon, akce pro skupiny programátorů, kteří mají příležitost se sejít a společně pracovat u jednoho stolu na vývoji softwaru. Byť jsem se zúčastnil jen pasivně, musím říct, že atmosféra zde panovala velmi tvořivá a přátelská a během hackathonu vznikla řada zajímavých nových nástrojů. Stěžejním bodem programu byla pro mě schůzka pracovní skupiny MILE (Managed Incident Lightweight Exchange), v jejímž rámci jsem vystoupil s prezentací shrnující datovou reprezentaci incidentů, kterou používáme u nás ve sdružení CESNET. Cílem bylo navázat komunikaci s širší skupinou lidí z MILE a domluvit se na další spolupráci. Členové skupiny ochotu poskytnout naše zkušenosti i nabídku spolupráce vřele uvítali.

DSC_9860  DSC_9861

V dalších dnech probíhaly schůzky na téma konfigurace, tzn. technologie NETCONF a Yang, kterými se také intenzívně zabýváme. Díky aktivitám v této oblasti je CESNET dobře známý v poměrně rozsáhlé části IETF komunity, přičemž zásluhy za to nese zejména kolega Radek Krejčí a také náš dřívější spolupracovník Ladislav Lhotka (nyní CZ.NIC). Tématem bylo mimo jiné představení nově vznikající knihovny libyang, která podle předběžných výsledků přinese velké zvýšení výkonu a úspory zdrojů v současných open source nástrojích používajících knihovnu libnetconf. Poslední den IETF94 byl věnován akci Bits-N-Bites, kde měly různé organizace příležitost prezentovat své projekty. Přítomni byli například lidé z japonského registru domén, peeringového centra v Indii, nebo firem Huawei a NEC.

afterwork-cesnet

IETF94 opět výrazně pomohla rozšířit povědomí komunity o špičkovém výzkumu a vývoji v oblasti konfigurace síťových prvků a síťového hardware, kterému se u nás věnujeme. Jedním z konkrétních výsledků je pokračování spolupráce v rámci pracovní skupiny MILE na reprezentaci informací o bezpečnostních incidentech. Na příštích setkáních bychom rádi prezentovali naše poslední výsledky v oblasti zpracování a analýzy monitorovaných dat v distribuovaném prostředí.

Tomáš Čejka