Na výstavě Od pravěku ke fraku je k vidění virtuální historický šatník

Praha 25. dubna 2023. Unikátní 3D prezentaci digitálních modelů textilních sbírkových předmětů připravilo sdružení CESNET ve spolupráci s Muzeem města Prahy, Fakultou elektrotechnickou ČVUT a společností improtech. Modely jsou k vidění v informačním kiosku, který je součástí právě otevřené výstavy o historii oděvů Od pravěku ke fraku. Pořádá ji Muzeum města Prahy v Domě U Zlatého prstenu v Praze. Informační kiosek je připojen k internetu, což umožňuje napojení na virtuální server v infrastruktuře CESNET, kde jsou 3D modely uložené. Oddělení technologie pro síťové aplikace sdružení CESNET, které předměty zdigitalizovalo, tak může průběžně aktualizovat obsah a doplňovat další modely.

„Digitalizace textilních předmětů způsobem, který zachycuje kinematické vlastnosti materiálu, je náročný proces. Začíná snímáním předmětů, pokračuje zpracováním digitálních dat a vrcholí vytvořením pohybové simulace. Výsledná prezentace umožňuje vidět cenné historické oděvy v pohybu, což by jinak nebylo možné. Zároveň vzniká výjimečná forma dokumentace předmětů pro budoucí badatele a návštěvníky,“ říká ing. Jiří Kubišta z Oddělení technologie pro síťové aplikace sdružení CESNET.

CESNET již vytvořil digitální prezentace řady dalších sbírkových předmětů pro využití na výstavách. V loňském roce šlo například o sadu šperků z 5. století, které jsou k vidění v Muzeu T.G.M. v Rakovníku, anebo o postavu robota pro Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše. Figurku robota letos doplnily dosud nevystavované rodinné památky a předměty spojené s Čapkovým lékařem MUDr. Leopoldem Firtem.

„Příprava nejnovější výstavy Od pravěku ke fraku byla z těchto prezentací nejnáročnější. Museli jsme textilní materiál věrně zachytit, nasimulovat látku a rozhýbat ji v reálném čase. Pohybová simulace textilních předmětů byla dosud prováděna buď s uměle vytvořenými modely s nižším počtem polygonů například v počítačových hrách nebo se sbírkovými předměty pro předem vypočítané sekvence. Simulace v reálném čase se snímkovou frekvencí pro plynulý pohyb textilních sbírkových předmětů je novou věcí,“ uvádí Dr. Sven Ubik, vedoucí Oddělení technologie pro síťové aplikace CESNET.

Sdružení při svých projektech spolupracuje s talentovanými studenty a studentkami. Na práci v týmu, který vytvářel 3D modely pro výstavu Od pravěku ke fraku, se podílela také posluchačka FIT ČVUT Bc. Alena Žižková, která se digitalizaci historického oblečení věnovala ve své bakalářské práci. Podobně její kolega Ing. Oldřich Linhart v rámci bakalářské práce digitalizoval postavu robota pro Památník Karla Čapka.
3D vizualizace umožňují návštěvníkům výstav prohlédnout si předměty ze všech stran a všimnout si tak detailů, které jinak na vystavené věci nelze vidět. Virtualizace přispívá k dokumentaci stavu historických sbírek a slouží vědcům či výzkumníkům pro jejich badatelskou činnost. Práce na digitalizaci proběhla jako součást společného projektu s názvem Virtuální digitální šatník, probíhajícím v letech 2021-2023. Projekt byl podpořen Technologickou agenturou ČR v rámci programu ÉTA (číslo projektu TL05000298).

 

Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA (číslo projektu TL05000298).

 

 

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Jeho cílem je provoz a rozvoj ICT služeb, které tvoří národní e-infrastrukturu pro výzkum, vývoj a vzdělávání e-INFRA CZ. Nedílnou součástí aktivit je také výzkum a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologií. CESNET je aktivním partnerem v řadě zahraničních výzkumných infrastruktur, jako jsou panevropská síť pro výzkum, vývoj a vzdělávání GÉANT, evropská gridová infrastruktura EGI.eu a evropská infrastruktura pro otevřenou vědu EOSC. Více na www.cesnet.cz, www.e-infra.cz

Poslední změna: 25.4.2023