Konference k 30 letům Internetu bude k vidění online. Promluví i slavný Vint Cerf

Pod názvem 30 let Internetu v České republice pořádá tento čtvrtek 10. února sdružení CESNET ve spolupráci se sdruženími CZ.NIC a NIX.CZ celodenní konferenci. Bude se konat v předvečer třicátého výročí prvního oficiálního připojení naší země k Internetu, k němuž došlo 13. února 1992. Na dálku může setkání sledovat široká veřejnost.

Na akci vystoupí eurokomisařka Věra Jourová, vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš a přední odborníci včetně zakladatele a dlouholetého ředitele sdružení CESNET Jana Gruntoráda, jenž byl hlavním hybatelem událostí před třiceti lety, kdy stál v čele týmu, který první připojení zprovoznil.

Čtvrteční konference proběhne na stejném místě, kde se odehrál akt prvního připojení, tedy v posluchárně číslo 256 v budově Fakulty strojní ČVUT v pražských Dejvicích. Účastníky setkání nejdříve na dálku pozdraví jeden z tvůrců sítě Vint Cerf, který je označován jako „otec Internetu“. Po jeho zdravici začne sled přednášek rozdělených do několika tematických bloků. Promluví rektor ČVUT Vojtěch Petráček, současný ředitel sdružení CESNET Jakub Papírník, ředitel CZ.NIC Ondřej Filip, ředitel NIX.CZ Adam Golecký, náměstek ředitele NÚKIB Jaroslav Šmíd, člen Rady ČTÚ Josef Chomyn, ale třeba i bývalý politik a novinář Vladimír Mlynář a další hosté.

Zájemci o akci ji mohou sledovat živě prostřednictvím streamu.

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.Více na: www.cesnet.cz

Poslední změna: 12.2.2024