CESNET otevřel vzdálený přístup k dokumentům odborné knihovny ČNB přes eduID.cz

Praha 11. května 2022. Sdružení CESNET otevřelo vzdálený přístup do databází a e-časopisů v odborné knihovně ČNB. Registrovaní uživatelé jej mohou využívat prostřednictvím federativní autentizace eduID.cz. Získávají tím prakticky odkudkoli přístup k e-zdrojům knihovny, ve kterých si mohou vybírat publikace z oblasti ekonomie, práva anebo společenských věd.

Cílem federace identit eduID.cz, jejímž provozovatelem je sdružení CESNET, je poskytovat svým členům rámec pro vzájemné využívání identit uživatelů během řízení přístupu k síťovým službám při respektování ochrany osobních údajů. Mezi hlavní výhody pro uživatele patří používání jednoho uživatelského jména a hesla pro přístup k více aplikacím. Sdružení umožňuje zapojení do federace organizacím, které splňují zásady přístupu do infrastruktury CESNET.

 

 

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.Více na: www.cesnet.cz

Poslední změna: 11.5.2022