CESNET eNews – léto 2013

  • Světové prvenství pro CESNET

  • Nová praktická služba – FileSender

  • Rozšíření videokonferenční infrastruktury

  • Nový rezervační systém pro videokonference

 

SVĚTOVÉ PRVENSTVÍ PRO CESNET

Dokončili jsme poslední DWDM trasy IP/MPLS jádra naší sítě. Páteř národní e-infrastruktury CESNET tak začala poskytovat v plném provozu kapacitu 100 Gb/s! Tuto kapacitu nabízejí jen ty nejpokročilejší sítě. Dosud páteřní síť dosahovala typické přenosové kapacity 10 až 40 Gb/s, ale vzhledem ke stále se zvyšujícímu objemu provozu bylo povýšení nezbytné. Nasazení technologií umožňující přenosy o rychlosti 100 Gb/s se důkladně testovalo už během loňského roku.

Modernizace optické sítě na kapacitu 100 Gb/s s sebou přinesla i jedno světové prvenství – jako první na světě jsme nasadili na společném vlákně produkční datový přenos rychlostí 100 Gb/s a fotonické služby!

 

NOVÁ PRAKTICKÁ SLUŽBA – FILESENDER

FileSender je webová služba pro předávání souborů mezi dvojicí uživatelů, kde alespoň jeden z nich musí mít účet ve federaci eduID.cz (což splňuje většina zaměstnanců a studentů vysokých škol).

  • Lze předávat soubory velké až 500 GB.
  • Uživatel po přihlášení vloží do systému soubor, FileSender druhé straně pošle mail s odkazem ke stažení. Pokud chce uživatel obdržet soubor od někoho, kdo nemá účet ve federaci, může mu poslat jednorázovou pozvánku.
  • Službu najdete na adrese http://filesender.cesnet.cz. Její použití je snadné a bezpečné.
  • FileSender je dílčí službou datových úložišť, jednoho z pilířů národní e-infrastruktury CESNET. Služba je již plně k dispozici všem uživatelům.

 

ROZŠÍŘENÍ VIDEOKONFERENČNÍ INFRASTRUKTURY

Rozšířili jsme kapacitu prvků pro vícebodová spojení (MCU) a záznamového serveru. Kromě kapacity a podpory Full HD rozlišení je přidanou hodnotou také vyšší robustnost celého systému a možnost lépe reagovat na vaše speciální požadavky. Zásadním přínosem naší infrastruktury je spojení více videokonferenčních jednotek ve virtuálních místnostech.

https://www.cesnet.cz/sluzby/videokonference/

http://vidcon.cesnet.cz/

 

NOVÝ REZERVAČNÍ SYSTÉM PRO VIDEOKONFERENCE

Spustili jsme veřejné beta testování rezervačního portálu https://meetings.cesnet.cz, který umožní zřizovat virtuální místnosti a rezervovat jejich kapacitu v prostředí video a webkonferencí. Do ostrého nasazení probíhá zřizování místností i klasickým způsobem (žádostí na vidcon@cesnet.cz) a stávající místnosti nejsou tímto testováním ovlivněny.

 

 

Poslední změna: 9.8.2015