CESNET eNews – laboratoř SAGElab

Vážená paní, vážený pane,

rádi bychom Vás upozornili na služby a možnosti využití laboratoře SAGElab umístěné v areálu ČVUT v Praze.

Jde o špičkové pracoviště vybavené prostředky pro zpracování a vizualizaci rozsáhlých dat a modelů a jejich přenosy po vysokorychlostní síti.

Laboratoř je společným pracovištěm sdružení CESNET, Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechnické ČVUT a představuje nejmodernější zařízení tohoto typu v České republice.

Cílem laboratoře SAGElab je výzkum a podpora výuky v oblasti síťových, multimediálních a vizualizačních technologií i virtuální reality. Laboratoř je k dispozici pro samostatnou práci studentů, doktorandů a zaměstnanců vysokých škol pracujících na výzkumných a vývojových projektech. Jsou vítáni i další zájemci o využití laboratoře z výzkumných institucí a pracovišť připojených k e-infrastruktuře CESNET. Po dohodě lze pracoviště využít i pro komerční aktivity firem.

Vizualizace rozsáhlých dat již nyní využívají odborníci z řady oblastí: Jde například tvorbu mapových aplikací, práci s elektronovými mikroskopy, biologický výzkum, archeologii nebo astronomii. Studenti mohou pomoci se zpracováním dat do vhodné podoby v rámci semestrálních, bakalářských a diplomových prací.

Laboratoř SAGElab je vybavena velkoplošným vizualizačním zařízením s rozlišením 8K+ (9600 x 4320 bodů), které je vytvořeno z LCD panelů s ultra tenkými rámečky (5 mm mezi obrazy). K obsluze slouží softwarový systém SAGE2 (Scalable Adaptive Graphics Environment). Laboratoř je dále vybavena dalšími prostředky pro zpracování, přenosy a zobrazení obrazových signálů ve 2D a 3D formátech.

Celé zařízení je připojeno k vysokorychlostní optické síti dvěma linkami s přenosovou rychlostí 10 Gb/s a prostřednictvím komunikační infrastruktury CESNET i do evropské akademické sítě Géant a výzkumné sítě GLIF (Global Lambda Integrated Facility). Data a aplikace pro jejich zpracování tak mohou být umístěny kdekoliv na světě.

Zájemci o spolupráci a využití laboratořeSAGElab mohou kontaktovat odpovědnou osobu za CESNET, z.s.p.o.: Dr. Ing. Sven Ubik, ubik@cesnet.cz, tel.: 224 355 235

 

Poslední změna: 10.4.2015