CESNET eNews 6/2023

Před 30 lety byla spuštěna síť CESNET, základ tuzemského internetu

Přesně před 30 lety, 15. června 1993, byl zahájen provoz akademické počítačové sítě CESNET. Propojila tehdy deset českých a moravských univerzitních měst rychlostí 19,2 kbit/s, hlavní trasa Praha-Brno se mohla pochlubit 64 kbit/s. Šlo o zásadní milník v zavádění internetu do České republiky. Dnes má síť CESNET přenosovou kapacitu v řádu stovek gigabitů za sekundu, je tedy 10milionkrát rychlejší než před 30 lety. Více si můžete přečíst zde.

30 let sítě CESNET 

CESNET spolupořádal National EOSC Tripartite Event

Na prémiový National EOSC Tripartite Event v České republice se sjelo více než 150 zástupců z celé Evropy. Byl věnován strategické spolupráci v rámci EOSC Tripartite, která zahrnuje Evropskou komisi, EOSC Steering Board a EOSC Association. Na akci vystoupila ministryně pro vědu, výzkum a inovace ČR Helena Langšádlová nebo prezident EOSC Asociace Krel Luyben. Více zde.

Novinky z CESNETu

Zprovoznili jsme nové datové úložiště v Brně s kapacitou 26,6 PB

Uvedli jsme do provozu nové datové úložiště, instalované v prostorách Mendelovy univerzity v Brně. Úložiště je postavené na technologii CEPH a složené z 57 storage serverů s celkem 1368 disky poskytujícími hrubou kapacitu 26,607 petabajtu (PB). Celková hrubá kapacita dostupná pro uživatele národní e-infrastruktury CESNET se tak navýšila na 129 PB. V souhrnu nyní zahrnuje šest datových úložišť, která CESNET provozuje v Ostravě, Jihlavě, Plzni a Brně. Více zde.


Nejpokročilejší AI systém a dva nové clustery pro vědecké týmy

Vědecká a výzkumná pracoviště z České republiky, která využívají národní e-infrastrukturu pro vědu a výzkum e-INFRA CZ, mají nově k dispozici nejpokročilejší systém současnosti pro výpočty na poli umělé inteligence NVIDIA DGX H100. Byl instalován v centru CERIT-SC na Masarykově univerzitě v Brně a odborné týmy se do něj budou připojovat prostřednictvím MetaCentra, provozovaného sdružením CESNET.
Více zde.

Proběhlé akce – prezentace k dispozici

 

Poslední změna: 26.6.2023