CESNET eNews 5/2023

Seminář IPv6 2023 se blíží

V tradičním termínu, 6. 6. se koná již osmý ročník Semináře IPv6. Celým dnem vás provede Ondřej Caletka. Čeká vás mnoho zajímavých přednášek a v závěru dne networking. Jako obvykle bude součástí semináře možnost připojit se k IPv6-only Wi-Fi síti a vyzkoušet tak IPv6 na vlastním zařízení. Těšíme se na vás!

PROGRAM  REGISTRACE

Nepropásněte možnost přihlásit se na letošní CSNOG!

Letošní česko-slovenské setkání správců sítí CSNOG se koná již příští týden ve dnech 16. – 17. května ve Zlíně. Máte poslední možnost se přihlásit, tak neváhejte! Čeká vás řada zajímavých řečníků i témat. Za CESNET vystoupí naši kolegové Jan Kolouch s tématem NIS2 a Tomáš Podermanski s přednáškou „Na doraz II – kam až sahají meze plánovače síťového subsystému linuxového jádra“.

PROGRAM  REGISTRACE

Poslední místa na Forenzní tréninky I. a II.

Na červnové Forenzní tréninky máme ještě pár posledních míst. První dvoudenní školení poskytuje úvod do forenzní analýzy informačních technologií. Navazující dvoudenní školení dále rozvíjí základy představené v předchozím školení „Forenzní trénink I“.

PROGRAM A REGISTRACE

 

Naši kolegové v médiích

Virtuální šatník

 Náš kolega Jiří Kubišta vystoupil ve Studiu 6 České televize v reportáži s názvem „Projekt od  pravěku ke fraku“. Hovořil zde o digitalizaci historických šatů. Projekt realizoval tým Oddělení  technologie pro síťové aplikace CESNET. Virtuální šatník si můžete prohlédnout na výstavě v Domě
 U Zlatého prstenu v Praze. Více informací zde.
Rozhovor pro Český rozhlas Plzeň
Na co si dát pozor při platbě kartou? Odposlouchává a „špehuje“ nás mobilní telefon? To se dozvíte v rozhovoru našeho kolegy Aleše Padrty v pořadu Náš host v Českém rozhlase Plzeň.
Rozhovor

Novinky z CESNETu

Modernizace sítě pokračuje

CESNET jako první národní výzkumná a vzdělávací síť na světě nasadila do provozu segmentové směrování přes IPv6 (SRv6) využívající koncepci mikrosegmentů (uSID). SRv6 přispěje ke zjednodušení síťové architektury a procesů, a tím i k efektivní správě a provozu celé sítě. Více zde.

Nízkolatenční technologie MVTP propojila tři vzdálené hudebníky
Na koncertě kapely Silver Band jsme poprvé využili námi vyvinutou nízkolatenční přenosovou technologii MVTP pro souhru třech vzdálených hudebníků z Prahy, Brna a Zlína. Více zde.

Proběhlé akce – prezentace k dispozici

Poslední změna: 18.5.2023