CESNET eNews 09/2022

Nejlepší účastníci The Catch 2022 byli oceněni

V nových prostorách sdružení proběhlo za účasti vedení vyhlášení vítězů letošní soutěže The Catch. Společnost Mysterious Delivery Ltd. letos nabrala 474 nových zaměstnanců. Alespoň jeden logistický problém vyřešilo 381 zaměstnanců. Přes všechny překážky se dostalo 23 z nich, ten nejrychlejší v čase 23 hodin a 5 minut.
Nejúspěšnější účastníci byli odměněni nejen pamětní medailí, ale i zajímavými dary. Vítězem se stal Michal Sládeček. Nejen vítězi, ale všem, kteří se letos zúčastnili, gratulujeme a těšíme se na další ročník.
Pro zajímavost se můžete podívat na různé způsoby přístupu k úlohám a jejich řešení – write-upy najdete zde.

Tlumočení do znakového jazyka je nyní k dispozici v ZOOMu

V rámci služby ZOOM jsme zprovoznili novou funkci, která usnadňuje tlumočení do znakového jazyka. Pilotní skupina uživatelů ze Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity Teiresiás službu úspěšně otestovala. Při plánování meetingu nebo webináře si hostitel v sekci tlumočení zvolí tlumočení do znakového jazyka. Tlumočník je vybrán ze seznamu nebo pozván ad-hoc. Při zahájení schůzky hostitel spustí funkci tlumočení. Ta umožní speciální rozložení oken na obrazovce účastníků. Účastníci si mohou okno tlumočení zobrazit tam, kde potřebují, měnit velikost i přemisťovat okno videa. Technické detaily jsou k dispozici v dokumentaci Zoomu.

Část dat z urychlovače LHC bude i v příštích letech přenášena po síti CESNET

Mezinárodní výzkumná laboratoř CERN zahájila novou etapu nabírání dat na největším urychlovači na světě LHC. Část z ohromného množství dat, které produkují experimenty prováděné na LHC, budou i během nové etapy zpracovávány prostřednictvím optické vědecko-výzkumné sítě CESNET. Experimenty realizované na LHC už nyní dodávají řádově desítky petabajtů za rok. Data jsou zpracovávána ve stovce výpočetních středisek distribuovaných po celém světě. Jedním z nich je i středisko CZ Tier-2 s centrem ve Fyzikálním ústavu AV ČR (FZU). Více zde.

Poslední volná místa na Forenzní trénink II.

Na Forenzní trénink II ve dnech 24. – 25. 11. zbývají poslední místa, neváhejte a přihlaste se. Dvoudenní školení navazuje na Forenzní trénink I, zejména v oblasti analýzy síťového provozu. Seznámíte se s analýzou toků v sítích (Netflow), analýzou částečného i plného záznamu provozu (packet capture) a s jednotlivými nástroji používanými pro analýzu. Potřebné postupy a základní principy si vyzkoušíte v praktických „hands-on“ cvičeních v prostředí počítačové laboratoře. Program a registrace zde.

Workshop e-IRG pod záštitou CESNET v rámci českého předsednictví v Radě EU

Na 12. – 13. prosince 2022 vás zveme na Workshop e-IRG zaměřený na velké výzkumné infrastruktury. V hotelu Vienna House Diplomat v Praze budeme diskutovat o následujících tématech:

 • Koordinace a spolupráce evropských e-infrastruktur – e-IRG White Paper 2022
 • Energetická krize e-infrastruktur
 • Datové infrastruktury a datové prostory
 • Interlinking – interakce mezi daty, publikacemi a identifikátory

Program a registrace zde.

Last minute!

 • 24. 11. 2022
  • Workflow pro video e-learning a kooperaci na vysokých školách
   • Nové trendy v oblasti video e-learningu na vysokých školách a v institucích
   • 9:00 – 15:00, NTK v Praze, Ballingův sál
   • Více informací zde.

Poslední změna: 22.3.2023