CESNET eNews 09/2021

The Catch – Lost civilization found

Nechme mluvit čísla. Z 659 registrovaných účastníků letošní soutěže The Catch jich 333 vyřešilo alespoň jednu bodovanou úlohu, 287 získalo důvěru archeologů a kutalo na místě vykopávek, 223 vyřešilo aspoň jednu úlohu na místě vykopávek a 30 vyřešilo všechny úlohy. Ano, letos to bylo obtížné. Jsme rádi, že vás to neodradilo, zabojovali jste a naučili se s námi něco nového.
Hlavní cenu získal Jan Pokorný, druhé místo patří Danielu Koukolovi a třetí skončil Jan Baier. K vítězům putují ceny dle vlastního výběru. Gratulujeme a těšíme se na další ročník!

Posilujeme videokonferenční služby

Rozšiřujeme pro vás videokonferenční možnosti. Kromě Zoom a Teams můžete využívat streamingovou platformu CESNET. Platforma je vhodná pro velké počty studentů a je možné ji propojit se ZOOM a Teams.

Napište nám!

Inspiraci k vylepšení on-line přednášek a seminářů najdete ve dvoudílném videonávodu „Jak připravit efektivní videoprezentaci“, kterou jsme připravili ve spolupráci s Janem Březinou z Univerzity Karlovy.
JAK PŘIPRAVIT EFEKTIVNÍ VIDEOPREZENTACI I.
JAK PŘIPRAVIT EFEKTIVNÍ VIDEOPREZENTACI II.

Zmodernizovali jsme laboratoř SAGElab

Provedli jsme výrazný upgrade techniky v laboratoři SAGElab. Původních pět řídicích serverů bylo nahrazeno jedním výkonnějším serverem, který zobrazuje obsah na všech 20 monitorech současně. Kromě vyššího výpočetního výkonu došlo i k úspoře prostor a elektrické energie. V laboratoři probíhá výuka i vývoj. Dostatečný výkon ve vysokém rozlišení je užitečný i pro synchronní zobrazení 3D modelů vytvořených pomocí fotogrammetrie.

 

Podílíme se na programu „Kyberšikana pro školy“

V rámci měsíce kybernetické bezpečnosti jsme se zapojili do vzdělávacího programu „Kyberšikana pro školy“. Náš odborník na kybernetickou bezpečnost, Jan Kolouch, představuje studentům téma kyberšikany ze všech možných úhlů. Pomocí příkladů z praxe ukazuje rizika spojená s aktivitami v kyberprostoru. Kdo je oběť a kdo je útočník, jaké jsou možnosti prevence kybernetické agrese, jak chránit svá data, kam se obrátit v případě nouze, to jsou otázky, na které studenti v rámci programu hledají nejčastěji odpovědi.
Vzdělávací program stále běží, svou školu můžete přihlásit zde.

 

Poslední změna: 26.11.2021