CESNET eNews 08/2021

The Catch 2021 je tu!

V rámci měsíce kybernetické bezpečnosti pro vás máme další ročník soutěže The Catch tentokrát s podtitulem Lost civilization. Byly objeveny stopy neznámé civilizace z první poloviny 21. století – co se stalo? Proč zanikla? Pojďte to s námi zjistit!
Začínáme v pondělí 11.10. přesně ve 12 hodin!

Na noci vědců jsme ukázali naše atomové hodiny

Kolegové Vladimír Smotlacha a Josef Vojtěch na letošní Noci vědců věnované ČASU představili téma historie hodin, přenosy přesného času a frekvence v optickém vlákně a návštěvníkům vysvětlili princip atomových hodin a ukázali ty, které provozujeme.

 

V rozhovoru pro Český rozhlas Plus jsme představili MetaCentrum 

Náš kolega Zdeněk Šustr z Metacentra v rozhovoru s Filipem Rambouskem pro Český rozhlas Plus představil výpočetní zdroje Metacentra na Západočeské univerzitě v Plzni. Popsal způsob využití sdílených kapacit a zmínil jejich nezastupitelnou úlohu pro řadu odborníků, jako jsou např. chemici, biochemici, fyzici, badatelé v oblasti umělé inteligence, ale také vědci, kteří pracují se satelitními snímky země. Rozhovor si můžete poslechnout na webu Českého rozhlasu (od 12 minuty a 15 sekundy).

Zapojte se do pracovních skupin pro implementaci iniciativy EOSC

23. září 2021 se uskutečnil workshop k implementaci evropské iniciativy pro otevřená vědecká data EOSC (European Open Science Cloud) v ČR. Účelem semináře bylo seznámit  účastníky s hlavními principy rozvoje národní datové infrastruktury ČR a s konceptem pracovních skupin.
Pokud máte zájem o spolupráci v pracovních skupinách, registrujte se do 15.10.2021 na stránkách e-INFRA CZ v rámci iniciativy EOSC.

Poslední změna: 7.10.2021