CESNET eNews 07/2021

Realizovali jsme první meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR

Ve spolupráci s partnery v rámci e-INFRA CZ a polskou akademickou sítí PSNC jsme realizovali první meziměstský kvantový přenos klíčů v České republice. Bezpečnost komunikace je s nástupem kvantových počítačů ohrožena. Roste riziko, že klasické metody budou prolomeny díky významnému snížení výpočetní složitosti. Kvantovým počítačům tak bude nalezení řešení dnes běžně užívaných problémů složitosti v kryptografii trvat výrazně kratší dobu, než je tomu u konvenčních počítačů. Budoucnost bezpečné komunikace odolné proti dešifrování na kvantových počítačích je v technologiích založených na Quantum Key Distribution (QKD). Více najdete zde.

Andrea Kropáčová uvedena do Síně slávy Cybersecurity

Naše kolegyně Andrea Kropáčová, vedoucí Oddělení podpůrných služeb a bezpečnosti, byla uvedena do Síně slávy Cybersecurity – stala se osobností roku 2021. Ocenění se uděluje za zásadní nebo dlouhodobý pozitivní přínos na poli cybersecurity České republiky. Cenu převzala z rukou předsedy senátu Miloše Vystrčila a Michala Frankla člena představenstva  CETIN na 22. ročníku mezinárodní konference Information Security Summit.

Stručně…

  • Jakub Papírník se stal ředitelem CESNET.
  • Jan Gruntorád v České televizi pohovořil o 30. výročí vzniku první webové stránky info.cern.ch a zavzpomínal na začátky webu v České republice.
  • Videokonferenční provoz služby Zoom je v síti CESNET2 nyní směrován skrz evropskou páteřní akademickou síť GÉANT přímo na servery společnosti Zoom Communications.
  • Konsorcium e-INFRA CZ dosáhlo výborného výsledku v rámci mezinárodního hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR.
  • CESNET se stal členem DataCite.
Více v Aktualitách na našem webu.

Save the date!

24. září
Noc vědců – objasníme princip atomových hodin a ukážeme vám ty, které provozujeme. Vysvětlíme, jak se tvoří mezinárodní časové stupnice UTC a TAI a předvedeme způsob, jak se na nich podílí časová stupnice jednotlivých atomových hodin. Dále popíšeme druhy síťových časových služeb, které poskytujeme. V našich laboratořích a expozicích uvidíte přenosy přesného času a frekvence v jediném optickém vlákně a také praktické aplikace využívající tato vlákna jako velmi citlivé snímače. Více zde.
13. – 14. října
CSNOG (Czech and Slovak Network Operators Group), komunitní setkání správců českých a slovenských sítí – on-line. Více na webu CSNOG.

Poslední změna: 7.10.2021