CESNET eNews 05/2021

Seminář o IPv6 proběhne online 4. 6. 2021

Po deseti letech od chvíle, kdy byl nasazen protokol IPv6 ve větším měřítku, zrekapitulujeme, co se změnilo a jak jsme na tom dnes. Představíme nejpoužívanější platformy pro videokonference v IPv6, metody autokonfigurace adres v IPv6, poradíme, jak naprogramovat aplikaci se současným provozem IPv4 a IPv6 a ukážeme si, jak začít s IPv6 v prostředí největšího poskytovatele cloudových služeb, Amazon AWS.
Budeme se těšit 4. 6. 2021 na ZOOM nebo YouTube.
Program a Registrace

 

Cloudové služby za zvýhodněných podmínek – webinář 1. 6. 2021

Prostřednictvím rámcových smluv projektu OCRE (Open Cloud for Research Environments), nabízíme cloudové a infrastrukturní služby (IaaS, PaaS, SaaS) komerčních poskytovatelů za zvýhodněných podmínek. Ty byly vysoutěženy v rámci panevorpského tendru sdružením GÉANT pro léta 2021-2026 s cílem zjednodušit poskytování těchto služeb pro organizace v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání.
1. června ve 13:00 proběhne webinář, na kterém budou jednotlivé služby představeny spolu s podrobným návodem na jejich čerpání prostřednictvím rámcových smluv.
Program a Registrace

CESNET posílil zabezpečení své infrastruktury

CESNET ve spolupráci se společností PRO-ZETA rozšířil zabezpečení o funkci globální mitigace útoků na základě vstupů z monitorovacích nástrojů a datové analytiky bezpečnostních nástrojů sdružení CESNET. Novou bezpečnostní funkcí bude redukován nelegitimní IP provoz ještě před „vstupem“ do infrastruktury, čímž dojde k zamezení potencionálního přetížení zahraničních linek. Tento způsob mitigace masivních distribuovaných útoků je založen na omezování na úrovni globálního internetového routingu. Více se dočtete zde.

CESNET je součástí iniciativy hSOC

CESNET se spolu s velkými nemocnicemi a odbornými organizacemi zapojil do iniciativy hSOC (Hospital Security Operation Center) s cílem posílit kybernetickou bezpečnost v rezortu zdravotnictví. Byla vytvořena oddělená síť, přes niž se nemocnice připojují k internetu. Tato síť je lépe zabezpečená a monitorovaná. Více si přečtěte v článku v Hospodářských novinách zde.

 

Save the date!

CSNOG (Czech and Slovak Network Operators Group),
komunitní setkání správců českých a slovenských sítí – 13.- 14. října, on-line.
Další informace budou zveřejňovány na webu CSNOG.

Poslední změna: 26.5.2021