CESNET eNews 04/2022

Konference e-INFRA CZ proběhne 10. 5. 2022 v pražském hotelu Diplomat

Spolu s našimi partnery CERIT-SC a IT4Innovations vám na konferenci představíme infrastrukturu e-INFRA CZ, její služby, mezinárodní projekty a výzkumné aktivity. Seznámíme vás s aktuálními novinkami a nastíníme naše plány. V odpoledním programu vám nabídneme dvě paralelní sekce. Jedna se zaměří na rozvoj sítě, její bezpečnost a multimédia a druhá na zpracování a ukládání dat. Na závěr MetaCentrum připravilo pro zájemce best practices s následnou diskusí.

Seminář IPv6: deset let poté

Na 6. června 2022 vás zveme na sedmý ročník tradičního semináře o IPv6, který se po dvouleté přestávce opět koná v hybridní podobě jak v posluchárně pražského ČVUT tak i online. Tradiční součástí semináře bude možnost připojit se k IPv6-only Wi-Fi síti a vyzkoušet tak IPv6 na vlastním zařízení. Seminář je určen pro širokou veřejnost.

Nasadili jste IPv6 ve své síti? Zprovoznili jste IPv6 na své službě? Vypnuli jste někde IPv4? Vyřešili jste nějaký zajímavý problém související s IPv6 nebo naopak s nedostatkem IPv4 adres? Budeme rádi, když se o své zkušenosti podělíte s účastníky semináře a připravíte si krátkou přednášku. Vyberte si téma a přihlaste se.

První experimentální nasazení technologie milimetrových vln pro 5G sítě v ČR

Spolu s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO ) pracujeme na využití milimetrových vln (mmW) mobilních sítí páté generace 5G NR za účelem provedení unikátních experimentů s přenosy videa s nízkolatenční kompresí nebo bez komprese. VŠB-TUO se tak stala první lokalitou v České republice, kde byly s přispěním sdružení CESNET mmW nasazeny. Společně vytvořená pracovní skupina výzkumníků z CESNETu a VŠB-TUO provádí experimenty s přenosy videa v oblastech virtuální reality v pseudoreálném či reálném čase v prostředí, kde jsou extrémní nároky na přenosy a zároveň je potřebná mobilita zařízení.

Save the date!

20. – 21. června 2022 v Brně – CSNOG 2022
Na červen plánujeme komunitní setkání správců sítí z ČR a SR – CSNOG. Těšíme se na vás společně s CZ.NIC a NIX.CZ!

Poslední změna: 1.7.2022