CESNET eNews 03/2021

 

CESNET oslavil 25 let

6. 3. 2021 jsme oslavili čtvrtstoletí od vzniku sdružení CESNET. Toto výročí jsme si připomněli na krátkém online setkání s náměstkem ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Pavlem Dolečkem, s představiteli vysokých škol a ústavů Akademie věd České republiky i se zástupci dalších významných institucí. Na závěr jsme si připili koktejlem, který na míru našemu výročí namíchal známý barman George Nemec.
Ředitel sdružení CESNET, Ing. Jan Gruntorád, poskytl rozhovor Hospodářským novinám, ve kterém zhodnotil 25 let vývoje sdružení a nabídl pohled do budoucnosti.

 

 

Vyzkoušejte si své znalosti o CESNETu

Na webu sdružení jsme na etapy zveřejňovali méně známé informace z našich začátků v rubrice „Víte, že….“, aby se vám lépe vyplňoval náš výroční kvíz. Ověřte si, jak dobře znáte CESNET. Ti nejlepší získají malý dárek. – kviz byl již ukončen.

Kvantový internet

Kvantová kryptografie, kvantová komunikace, kvantový Internet, kvantový modem nebo router – pojmy často používané dost matoucím způsobem. Naši kolegové z Oddělení optických sítí, Rudolf Vohnout a Josef Vojtěch, poskytli rozhovor pro web Sciencemag.cz, ve kterém se snaží tyto pojmy rozklíčovat.

Článek je rozdělen do dvou částí, které najde zde: Kvantový internet a Jak fungují kvantové síťové prvky.

Navýšili jsme výpočetní kapacitu o čtvrtinu

Výrazně jsme rozšířili a modernizovali výpočetní infrastrukturu MetaCentra, ve kterém propojujeme výpočetní clustery akademických institucí napříč českou akademickou komunitou. Aktuální výpočetní kapacita činí 38 000 CPU jader.

Save the date

V dubnu pro vás připravujeme další ročník Konference e-infrastuktury CESNET. V tomto roce se potkáme on-line. Představíme komplexní nabídku našich služeb a aktivit. Těšíme se na Vás v termínu 20. – 22. 4. 2021!

 

 

 

Poslední změna: 5.5.2021