CESNET eNews 02/2021

Science Mesh pro efektivní mezinárodní spolupráci vědecké komunity

CESNET je v rámci svého členství v asociaci EOSC zapojen do projektu CS3MESH4EOSC, jehož cílem je vytvoření otevřené vědecké infrastruktury datových úložišť „Science Mesh“. Vědcům a akademikům umožní neomezenou práci s daty v evropském prostředí. Projekt vytváří nadstavbový nástroj pro sdílení a synchronizaci dat na evropské úrovni, rozšířený o možnost editace dat, přenos objemných datových souborů a jednoduchý upload dat do vědeckých openaccess repozitářů.

 

IT bezpečnost s virem za zády

On-line Seminář o bezpečnosti sítí a služeb se zaměřil na aktuální témata v oblasti bezpečnosti. Kromě jiného zdůraznil potřebu zvýšené opatrnosti v souvislosti s přechodem na home office a využívání videokonferenčních služeb a výuky na dálku. Představil zabezpečení infrastruktury s důrazem na DDoS útoky. Na závěr byly prezentovány výstupy několika projektů Fondu rozvoje CESNET.
Záznam semináře a prezentace najdete na webu akce.

Navazující cybersecurity workshop projektu SPARTA (https://www.sparta.eu/) se zaměřil na otázky kybernetické bezpečnosti v Evropě. Záznam je k dispozici na webové stránce akce.

Stream filmu V síti pro pedagogické fakulty s následnou diskusí

Budoucím učitelům jsme zprostředkovali již druhé promítání filmu V síti, jehož jsme partnerem, a který se zabývá otázkou kybernetické bezpečnosti dětí. Projekce se zúčastnili studenti pedagogických fakult v Liberci, Hradci Králové, Ústí nad Labem a Českých Budějovicích a Vysoké školy Ambis. Následná diskuse s režisérem filmu Vítem Klusákem a naším odborníkem na kybernetickou bezpečnost Janem Kolouchem zdůraznila potřebu posílení výuky v oblasti kybernetické bezpečnosti ve školách. Nastavit pravidla chování na internetu, poskytnout co nejvíce informací, nezakazovat a neironizovat, to je základní rada nejen pro rodiče, ale i pro učitele.

Save the date

V dubnu pro vás připravujeme další ročník Konference e-infrastuktury CESNET. V tomto roce se potkáme on-line. Představíme komplexní nabídku našich služeb a aktivit. Těšíme se na Vás v termínu 20. – 22. 4. 2021!

 

 

Poslední změna: 16.3.2021