Ikona notifikace
Plánovaný výpadek sítě: 19. 4. 2024 17:00 - 21:00 probíhá upgrade páteřních síťových prvků (Praha - Sitel, Roztoky, Telč, Most, Pardubice, Plzeň).
Ikona notifikace
Plánovaný výpadek sítě: 19. 4. 2024 20:00 - 23:55 probíhá upgrade páteřních síťových prvků (Děčín, Cheb, Jihlava, Jindřichův Hradec, Liberec).

CESNET vytvořil digitální modely pro novou výstavu v Památníku Karla Čapka ve Strži

Ikona hodin 5. dubna 2023

Praha 5. dubna 2023. Odborníci sdružení CESNET ve spolupráci s Památníkem Karla Čapka vytvořili digitální modely předmětů spojených s dílem a životem slavného spisovatele. K vidění jsou na výstavě s názvem Zlatý kluk citlivý generál MUDr. Leopold Firt, která byla ve Strži nedaleko středočeské Dobříše otevřena na začátku dubna a potrvá do letošního 20. září.

„Po postavičce Čapkova robota, kterou jsme rozpohybovali v loňském roce, jsme letos převedli do 3D dosud nikde nevystavované a nepublikované rodinné památky a předměty spojené s Čapkovým přítelem a osobním lékařem MUDr. Leopoldem Firtem. Jde například o model důstojnické čepice ušité během války v Anglii, kterou nosil doktor Firt, nebo model originálního tlakoměru, kterým kontroloval tlak Karlu Čapkovi,“ říká Ing. Jiří Kubišta, z Oddělení technologie pro síťové aplikace sdružení CESNET.

Generál zdravotnictva MUDr. Leopold Firt byl Čapkovým přítelem, osobním lékařem a v době druhé světové války pak i šéflékařem československých jednotek na Středním východě. Laskavého a zkušeného lékaře se srdcem bojovníka představí Památník zejména prostřednictvím unikátních osobních předmětů, fotografií a dokumentů. Většina z nich pochází z archivu Firtovy rodiny a na veřejnosti se objeví zcela poprvé. Na přípravě putovní výstavy s podtitulem Osudy lékaře a přítele Karla Čapka i spolubojovníků od Tobruku spolupracoval také Vojenský historický ústav v Praze.

3D modely rodinných památek, které vytvořil CESNET, jsou návštěvníkům k dispozici prostřednictvím QR kódů na výstavních panelech muzea. Modely jsou dostupné z virtuálního prostředí infrastruktury CESNET.

https://modely.cesnet.cz/models/generalska_cepice

https://modely.cesnet.cz/models/Tonometr_Leopold_Firt

 

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Jeho cílem je provoz a rozvoj ICT služeb, které tvoří národní e-infrastrukturu pro výzkum, vývoj a vzdělávání e-INFRA CZ. Nedílnou součástí aktivit je také výzkum a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologií. CESNET je aktivním partnerem v řadě zahraničních výzkumných infrastruktur, jako jsou panevropská síť pro výzkum, vývoj a vzdělávání GÉANT, evropská gridová infrastruktura EGI.eu a evropská infrastruktura pro otevřenou vědu EOSC. Více na www.cesnet.cz, www.e-infra.cz