Univerzitní identity 2016

Kdy: 13. října 2016
Kde: Národní technická knihovna – Ballingův sál, Technická 6, Praha 6

Seminář o systémech pro správu identit a souvisejících technologiích. Byla představena zajímavá řešení z oblasti AAI použitelná v rozsáhlých akademických sítích. Seminář byl určen všem zájemcům o tuto problematiku – návrhářům, správcům i dalším IT odborníkům především z akademické oblasti.

Seminář pořádalo sdružení CESNET jako správce české akademické federace identit eduID.cz.

Videozáznamy

K dispozici jsou videozáznamy všech příspěvků.

Program

9.00 Registrace účastníků, ranní káva a občerstvení
10.00 Zahájení semináře
Jiří Bořík – CESNET
10.05 Správa identit v akademické sféře z pohledu společnosti Micro Focus (dříve Novell) prezentace
Maroš Mihalič, Zdislav Lilling – Micro FocusV úvodu prezentace budou informace o změnách na straně korporace, změna Novell na Micro Focus. Hlavní část bude věnována produktu Micro Focus Identity Manager, jeho principům, vhodnému licencování pro akademickou sféru, pohled do historie i do budoucnosti.
10.45 Nasazení Micro Focus IdM pro úplnou správu identit v univerzitním prostředí – prezentace1, prezentace2
Václav Šamša, Jana Dvořáková, Jiří Provazník – Továrna na dokonalé programy, s.r.o.Identity Management od společnosti Micro Focus umožňuje řízenou správu identit bez ohledu na to, kolik máte autoritativních zdrojů a kolik informačních systémů. Řízením se rozumí i zásah uživatelů například ve smyslu schválení přiřazení role a tedy i přístupových práv novému zaměstnanci. Seznámíme vás s implementací, která řídí správu identit pro více než 40 systémů v univerzitním prostředí. Na příkladu uvidíte, jak lze tento systém výhodně nakoupit v rámci tzv. ALA programu od spol. Micro Focus.
11.05 KeyShield jako browser independent SSO/SLO pro univerzitní prostředí – prezentace
Václav Šamša – Továrna na dokonalé programy, s.r.o. Přednáška se bude věnovat možnostem SSO a SLO IdP implementace v prostředí, kde je možné sdílet identitu uživatele na základě jednoznačných identifikátorů spravovaných IdM. Součástí bude předvedení autentizace k síťovým prvkům, která umožňuje např. dynamicky řídit přístup studentů na Internet v okamžiku, kdy skládají zkoušku v on-line testovacím systému.
11.25 Zákoutí implementací IdM pohledem společnosti Orchitech Solutions – prezentace
Martin Čížek, Pavel Horal – Orchitech Solutions, s.r.o. V implementacích IdM opakovaně narážíme na problematické oblasti, s nimiž projekty nepočítaly. Na druhou stranu se setkáváme s konkrétními požadavky, které se zdají rozumné, ale samy o sobě neposkytují zamýšlený přínos. Provedeme vás zákoutími našich implementací nejen z univerzitního prostředí a ukážeme, jak se nespálit.
12.05 Přestávka na oběd
12.50 CzechIdM pro 21. století – prezentace
Zdeněk Burda, Vít Švanda – BCV solutions s.r.o Uživatelsky přívětivá správa identit a rolí v nové generaci opensource identity manageru CzechIdM. Představení nového software a používaných aktuálních technologií.
13.30 Evolveum midPoint aneb není open-source jako open-source – prezentace + živá ukázka
Martin Lízner, Stanislav Grünfeld – AMI Praha a.s.Evolveum midPoint je špičkový open-source Identity Management vyvíjený mezinárodní komunitou s kořeny na Slovensku. Největší referencí je univerzita v americkém státě Illinois, kde midPoint řídí přes milion identit. Na rozdíl od řady jiných „open source“ produktů je midPoint šířen pod benevolentní licencí Apache2, kód je udržován na github a díky množství implementátorů nehrozí tzv. vendor lock-in. Předvedeme vám živou ukázku tohoto produktu.
14.10 Přestávka na kávu
14.30 IAM systém Perun 2016 – prezentace1prezentace2
Slávek Licehammer, Michal Procházka – CESNET Nové funkce a úspěšná nasazení IAM systému Perun v roce 2016. Účast v tuzemských i mezinárodních projektech.
14.50 Do roka a do dne – prezentace
Jan Burian – VŠUP Informace o implementaci IAM systému Perun pro správu identit na VŠUP. Projekt byl zahájen na konci loňského roku a chýlí se právě k produkčnímu provozu.
15.10 Práce s identitami na portálu knihovny.cz – prezentace
Petr Žabička – Moravská zemská knihovna v BrněMoravská zemská knihovny buduje na adrese www.knihovny.cz Centrální portál knihoven. Ten umožňuje uživatelům přístup nejen k informacích o fondech knihoven, ale i k jejich službám (rezervace, přehled výpůjček apod.) Přihlašování do portálu je řešeno prostřednictvím eduID. Příspěvek přiblíží jak s identitami portál pracuje a co jsme při vývoji museli řešit.
15.30 Aktuality eduID.cz – prezentace1prezentace2
Jan Oppolzer, Jiří Pavlík – CESNETAktuální informace a novinky v české federaci identit eduID.cz. Přehled nových poskytovatelů služeb zapojených do federace.
15.50 Závěrečné drobnosti – prezentace
Jiří Bořík – CESNETInternet2 a TIER, IdM studie Gartner, nové IdM rozhraní IS/STAG, eIDAS a univerzitní identity.
16.00 Předpokládaný konec semináře

Kontakt

Jiří Bořík, borik@cesnet.cz, tel.: 950072832.

Partneři semináře

Micro Focus

Micro Focus

Micro Focus

BCV

 

Fotogalerie

img_2746 img_2723 img_2704 img_2692 img_2695

Poslední změna: 20.10.2016