Svíčka pro Toufara

Audiovizuální přenos koncertu k uctění památky římskokatolického kněze Josefa Toufara

Záznam ELEGIE TOUFAROVA KRÍŽE

CESNET svým unikátním technickým řešením zajišťoval přenos koncertu k uctění památky římskokatolického kněze Josefa Toufara. Koncept pietní akce vymyslel designér a dokumentarista MgA. Otakar Dušek. Akce se konala 25. 2. 2020, tedy v den, kdy uplynolo 70 let od páterovy tragické smrti.

Jako místo pro pietní akt byl vybrán areál bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici v Praze, který byl propojen se čtyřmi kostely v okolí Legerovy ulice, tvořících spolu pomyslný kříž. Poprvé tak bylo propojeno 5 lokalit, z toho mezi čtyřmi byla souhra hudebníků v reálném čase. Zvony a varhany z kostela sv. Ludmily, kostela sv. Štěpána, kostela sv. Ignáce a kostela sv. Kateřiny tak společně doprovodili premiéru skladby Antonína Šrajera a Zdenka Poláška „Elegie Toufarova kříže“, zkomponovanou speciálně pro tuto událost. Vystoupila zde zpěvačka Michaela Gemrotová s varhaníkem Jaroslavem Tůmou a bubeníky z Groove Army.

Unikátní technologické řešení zajišťoval tým Dr. Svena Ubika z oddělení Technologie pro síťové aplikace. Jednalo se o propojení všech lokalit zvukem a obrazem bylo realizováno prostřednictvím hardwarového zařízení MVTP (Modular Video Transmission Platform) a softwarem Ultragid, jež jsou výsledkem vlastního výzkumu a vývoje. Díky této technologii lze přenášet zvuk a obraz ve vysokém rozlišení se zpožděním pět milisekund. Technologie hudebníky virtuálně přiblížila na vzdálenost přibližně dvou metrů, což odpovídá srovnatelnému zpoždění zvuku při akustickém šíření. MVTP a Ultragrid tímto způsobem nabízí distanční spolupráci umělců na velké vzdálenosti, kulturní výměnu i unikátní zážitek pro diváky.

 

Program

ZROZENÍ MARTYRA
premiéra dokumentu Otakara Duška věnovaného Josefu Toufarovi

ELEGIE TOUFAROVA KŘÍŽE
premiéra audiovizuální skladby autorů Antonína Šrajera a Zdenka Poláška

ZAPÁLENÍ SVÍČEK

Mediální výstupy

Reportáže:

Napsali o nás:

Na sociálních sítích sdíleli:

  • TA ČR
  • městská část Praha 2
  • a mnoho dalších…
Akce se koná v rámci projektu „Distanční spolupráce v uměleckém vzdělávání s využitím moderních přenosových technologií“ (TL1000106). Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.

Fotografie lokalit

Borůvkovo sanatorium

 

Kostel sv. Ludmily

Zvonice u sv. Štěpána

 

Kostel sv. Ignáce

 

Kostel sv. Kateřiny

Poslední změna: 23.3.2020