Svíčka pro Toufara

Pozvánka na audiovizuální přenos koncertu k uctění památky římskokatolického kněze Josefa Toufara

 

Kdy: 25.2. 2020 v 19.45 hodin
Kde: Stream budeme přenášet na této stránce

CESNET svým unikátním technickým řešením zajišťuje přenos koncertu k uctění památky římskokatolického kněze Josefa Toufara. Koncert organizuje designér a dokumentarista MgA. Otakar Dušek a bude se konat 25. 2. 2020, tedy v den, kdy uplyne 70 let od páterovy tragické smrti.Jako místo pro pietní akt byl vybrán areál bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici v Praze, který bude propojen se čtyřmi kostely v okolí Legerovy ulice, tvořících spolu pomyslný kříž. Poprvé tak bude propojeno 5 lokalit, z toho mezi čtyřmi bude souhra hudebníků v reálném čase. Zvony a varhany z kostela sv. Ludmily, kostela sv. Štěpána, kostela sv. Ignáce a kostela sv. Kateřiny tak společně doprovodí premiéru skladby Antonína Šrajera a Zdenka Poláška „Elegie Toufarova kříže“, zkomponovanou speciálně pro tuto událost. Vystoupí zde zpěvačka Michaela Gemrotová s varhaníkem Jaroslavem Tůmou a bubeníci z Groove Army.

Unikátní technologické řešení zajišťuje tým Dr. Svena Ubika ze sdružení CESNET. Jde o nízkolatenční propojení všech lokalit zvukem a obrazem prostřednictvím hardwarového zařízení MVTP (Modular Video Transmission Platform) a softwarem Ultragid, jež jsou výsledkem vlastního výzkumu a vývoje. Díky této technologii lze přenášet zvuk a obraz ve vysokém rozlišení se zpožděním pět milisekund. Technologie hudebníky virtuálně přiblíží na vzdálenost přibližně dvou metrů, což odpovídá srovnatelnému zpoždění zvuku při akustickém šíření. MVTP a Ultragrid tímto způsobem nabízí distanční spolupráci umělců na velké vzdálenosti, kulturní výměnu i unikátní zážitek pro diváky.

 

Program
 
ZROZENÍ MARTYRA
 premiéra dokumentu Otakara Duška věnovaného Josefu Toufarovi
 
ELEGIE TOUFAROVA KŘÍŽE
 premiéra audiovizuální skladby autorů Antonína Šrajera a Zdenka Poláška
 
ZAPÁLENÍ SVÍČEK

 

  Akce se koná v rámci projektu „Distanční spolupráce v uměleckém vzdělávání s využitím moderních přenosových technologií“ (TL1000106). Tento projekt je spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA.

Fotografie lokalit

Borůvkovo sanatorium

 

Kostel sv. Ludmily

   

Zvonice u sv. Štěpána

   

 

Kostel sv. Ignáce

   

 

Kostel sv. Kateřiny

 

Poslední změna: 19.2.2020