Seminář IPv6

Kdy: 6. června 2016
Kde: Posluchárna T2:D3-309, ČVUT FEL, Technická 2, Praha 6

Při příležitosti magického data 6. 6. 2016 pořádáme jednodenní seminář o protokolu IPv6. Přestože je tento protokol často označován jako „nový“, ve skutečnosti od zveřejnění jeho první verze uplynulo už víc než 20 let – dokument RFC 1883 vyšel již v prosinci 1995. K reálnému použití se však dostává až v současné době, kdy velká část světa pocítila na vlastní kůži vyčerpání zásoby adres protokolu IPv4.

Na semináři vystoupí odborníci ze sdružení CESNET a členských univerzit, stejně jako hosté ze sdružení CZ.NIC. Návštěvníci budou moci vyzkoušet připojení k IPv6-only síti. Seminář je určen pro odbornou veřejnost.

Celý průběh semináře bude živě přenášen a zaznamenáván audiovizuálním centrem Silicon Hill.

Videozáznamy

Jsou k dispozici videozáznamy všech příspěvků.

Program

9.00 registrace
9.30 IPv6: Jak jsme na tomprezentace, video
Pavel Satrapa

Jak IPv6 vzniklo, jak se vyvíjelo, kam to za ta léta od svého vzniku dotáhlo a jaká je nejspíš čeká budoucnost?

10.00 Strasti implementace CGNprezentace, video
Tomáš Podermański

Pomalý nástup protokolu IPv6 nutí stále více organizací hledat řešení umožňující efektivnější využití současného malého IPv4 adresového prostoru. Popíšeme možné scénáře implementace CGN do sítě a nástrahy na které lze při implementaci narazit.

10.30 Dual stack jako řešení přechodu?prezentace, video
Ondřej Caletka

Nejběžnější způsob zavádění IPv6 spočívá v současném provozování protokolů IPv6 a IPv4 vedle sebe. To nemusí být vždy nejvýhodnější řešení. Podíváme se na alternativní přístupy, které v okamžiku zavádění IPv6 zároveň eliminují potřebu provozovat IPv4.

11.00 přestávka
11.30 Implementace a monitoring IPv6 v e-infrastruktuře CESNETprezentace, video
Tomáš Košňar

Stručně představíme implementaci IPv6 v e-infrastruktuře CESNET. Dále popíšeme metody monitorování IPv6 provozu, detekční a analytické nástroje a služby používané při detekci anomálií a při zajišťování bezpečnosti e-infrastruktury CESNET v souvislosti s IPv6 provozem.

12.00 Slasti a strasti IPv6 v univerzitní sítiprezentace, video
Martin Pustka

Zážitky a zkušenosti s podporou IPv6 na VŠB – jak a kde je IPv6 nasazeno, kde ne a proč. Pokusíme se kvantifikovat IPv6 a IPv4 provoz a budeme se věnovat také tématu bezpečnosti – jaké incidenty se nám na IPv6 objevují, jak dohledáváme původce a další zábavné a podnětné historky ze života příznivce IPv6 a provozovatele IPv6 sítě.

12.30 Jak se měří IPv6?prezentace, video
Matěj Grégr

Při zjišťování, jak moc je protokol IPv6 ve světě používán, můžete narazit na celou řadu řádově rozdílných čísel. Probereme, jak je to vůbec možné, aby každý tvrdil něco jiného, a podíváme se, kolik provozu a uživatelů můžete čekat, pokud zapnete podporu protokolu IPv6 ve vlastní síti.

13.00 oběd
14.00 Jak si Wi-Fi poradí s IPv6prezentace, video
Martin Samek

Nabídka ucelených Wi-Fi řešení je poměrně bohatá a na první pohled se příliš neliší. Jak si ale jednotlivé technologie stojí z pohledu implementace protokolu IPv6? Fungují skutečně tak jak mají, neskrývají nějaké skryté „vlastnosti“? Ve stručném srovnání se zaměříme na kvalitu implementace IPv6 jak z pohledu správce, tak z pohledu uživatele. V testu jsou zastoupeny vedle tradičních výrobců i produkty z nižší cenové kategorie.

14.30 Lightning talks:

15.30 diskuse
16.00 závěr semináře

Poslední změna: 15.11.2016