!SECURITY Fest!

aneb

mesic-bezpecnosti

Nástrahy v prostředí Internetu

Kdy: 21. října 2015 od 14 do 17 hodin
Kde: Masarykova kolej, Thákurova 550/1, Praha 6

Sdružení CESNET ve spolupráci se sdružením CZ.NIC uspořádalo seminář věnovaný nástrahám a rizikům v prostředí Internetu.

Kybernetické útoky a trestná činnost páchaná v kyberprostoru a prostřednictvím informačních a komunikačních technologií nabývá na stále větší intenzitě a závažnosti. Uživatelé tak každý den při své práci musí čelit různým, často sofistikovaným hrozbám a útokům, přitom řadě z nich svým chováním, neznalostí a ignorováním varování přímo nahrávají. Tato akce byla proto zaměřena na osvětlení základních bezpečnostních rizik, která uživatelům při práci s výpočetní technikou a on-line službami v prostředí Internetu hrozí, spolu s popisem, jak je rozpoznat, jak se jim vyvarovat a jak problémům předcházet. Věnovali jsme se také fenoménu posledních let zvanému „Internet věcí“.

Akce byla určena všem nadšeným uživatelům online služeb, sociálních sítí a chytrých technologií, především netechnicky zaměřeným uživatelům a mladým uživatelům (studentům středních škol a prvních ročníků VŠ), kteří svou „internetovou historii“ mají z větší části teprve před sebou.

Program

13:30–14:00 registrace
14:00–14:15 Přivítání a úvodní slovo
14:15–14:45 Já, anonym?
Pavel Kácha, CESNET
Jak to s často diskutovanou anonymitou v prostředí internetu ve skutečnosti je, kdy a jak je možné se na anonymitu spoléhat, kdy ne? Víme, kdo a proč nás sleduje? Jaká data se o nás sbírají a proč? Kdo s těmito daty pracuje? Jak vypadá naše „digitální stopa“?
14:45–15:15 Mobilní zranitelnosti
Ondřej Caletka, CESNET
Základní úskalí a rizika používání mobilních telefonů, důvěryhodnost dat v mobilních sítích (CLIP, SMS), mobilní telefon jako součást vícefaktorové autentizace a problémy s tím spojené, rizika spojená s používáním aplikací pro smartphony.
15:15–15:45 Bezpečnost webových aplikací
Zuzana Duračinská, CZ.NIC
Bezpečnost provozovaných webových aplikací, nejčastější rizika jejich používání z uživatelského hlediska, možnosti identifikace rizikových webových prezentací a metody jejich testování.
15:45–16:15 Internet of Things
Tomáš Suchan, Akademie CZ.NIC
Iternet of Things, Internet věcí. Všichni tušíme o co jde, ale praktické aspekty si umí představit jen málokdo. Tato přednáška nás provede tématem IoT a kromě jeho historie nás seznámí také se souvisejícími bezpečnostními hrozbami. Povíme si něco také o projektu SigFox.
16:15–17:00 Diskuse a závěr semináře

 

DSC_5040 DSC_5043

Poslední změna: 26.10.2015