Security Fest 2018

aneb jak přežít na Internetuzaregistrujte se

Kdy: středa 24. října 2018, 14:00–16:30
Kde: Masarykova kolej, Thákurova 550/1, Praha 6 (mapa)

Evropský měsíc kybernetické bezpečnostiSdružení CESNET ve spolupráci se sdružením CZ.NIC pořádá v rámci Měsíce kybernetické bezpečnosti seminář věnovaný nástrahám a rizikům nejen v prostředí Internetu. Ten se z původně přátelského akademického prostředí vyvinul v prostředí plné podvodných zpráv, škodlivého softwaru, sociálního inženýrství a dalších hrozeb, kterým jsou uživatelé vystaveni každý den. Proto je potřeba, aby o nejčastějších hrozbách věděli, byli na ně připraveni a uměli se s nimi vypořádat.

Tato akce je zaměřena na osvětlení základních bezpečnostních rizik, která uživatelům při práci s výpočetní technikou a on-line službami v prostředí Internetu hrozí, spolu s popisem, jak je rozpoznat, jak se jich vyvarovat, jak problémům předcházet a jak je řešit, když k nim dojde.

Akce je určena všem nadšeným uživatelům výpočetní techniky, online služeb, sociálních sítí a chytrých technologií, především netechnicky zaměřeným uživatelům a mladým uživatelům (studentům středních škol a prvních ročníků VŠ), kteří svou „internetovou historii“ mají z větší části teprve před sebou.

Registrace

Účast na semináři je bezplatná, požadujeme ale registraci účastníků. Použijte, prosíme, náš

registrační formulář

Program

14.00 registrace
14.30 Digitální stopa a sociální sítě
Ondřej Caletka

O internetu se často mluví jako o anonymním prostředí. Ve skutečnosti za sebou práce na internetu zanechává mnoho stop. Jaké to jsou a jaké další nástrahy na uživatele sociálních sítí čekají? Co je astroturfing, clickbaiting, nebo cybergrooming? To vše shrneme v úvodní přednášce.

15.00 Jak může vypadat profilování na sociální síti
Jan Kolouch

Sociální sítě představují neodmyslitelnou součást života dnešních „kyberdětí“ Uvědomují si však tito uživatelé či jejich rodiče, jak se sociální sítě chovají k datům o dětech a jak je následně využívají? Příspěvek představí projekt, který se zabýval specificky tématem profilování uživatelů v rámci sociální sítě Facebook. Prezentována budou i dílčí doporučení pro uživatele (děti a rodiče).

15.30 (Ne)důvěryhodnost informací na internetu
Petr Žák

Psali to na internetu, tak to musí být pravda. A nebo ne? Zatímco v minulosti lidé často trpěli nedostatkem informací, dnešní doba se vyznačuje jejich přebytkem. K libovolnému tvrzení lze najít protitvrzení. V přednášce naznačíme, jak se v takovém zmatku orientovat a zmíníme typické argumentační fauly, kterými lze čtenáře manipulovat.

16.00 Phishing včera, dnes a zítra
Aleš Padrta

Byznys s podvodnými zprávami stále vzkvétá. Od úsměvných pokusů, oslovujících oběti jako „Drahoušek zákazník,“ se dostáváme k falešným fakturám, falešným exekutorským výzvám a ke zprávám z firemního IT oddělení, které vypadají k nerozeznání od pravých. Jaké jsou nejnovější trendy v této oblasti a na co si dát jistě pozor?

16.30 Diskuze a závěr semináře

Poslední změna: 5.10.2018