Den druhý – Středa, 21. 4. 2021

Hlavní stránka konferencePrvní den 20. 4. Třetí den 22. 4.

Dopolední sekce 

9.00
– 11.30

Počítání a ukládání dat

moderuje Miroslav Ruda/Jiří Sitera

MetaCentrum (Miroslav Ruda) prezentace
představení služeb MetaCentra, vývoj za 25 let, aktuální služby a hardware, novinky, plány na tento rok
Datová úložiště (David Antoš) – prezentace
Představení služeb datových úložišť
EOSC – European Open Science Cloud (Luděk Matyska, CESNET, CERIT-SC) – prezentace
Představení evropské iniciativy European Open Science cloud, zapojení ČR, plány na další roky
IT4I noviny (Braňislav Jansík) – prezentace
Superpočítačové centrum IT4Innovations, aktuální vybavení a projekty, vazba na evropský superpočítač LUMI
Přístup a počítání s daty družic Sentinel a připravované novinky (Zdeněk Šustr) – prezentace
Služby národního archivu dat z dálkového průzkumu Země, jejich zpracování ve výpočetních infrastrukturách, možnosti spolupráce a čerstvé či plánované novinky.


Odpolední sekce – dvě souběžné sekce

13.00 – 15.00

Podpora spolupráce a multimédia


moderuje Miloš Liška

Podpora spolupráce a multimédia včera, dnes a zítra (Miloš Liška) – prezentace
Podpora spolupráce a další služby poskytované oddělením multimédií jsou jedním ze základních kamenů portfolia služeb poskytovaných sdružením CESNET. Prezentace představí vývoj technologií pro podporu vzdálené spolupráce a výuky od prvních jednoduchých videokonferencí až po současnou infrastrukturu a služby, na kterých jsme v loňském roce hostovali 2400000 hodin meetingů a přednášek.
Hardware pro nízkolatenční audiovizuální přenosy (Sven Ubik) – prezentace
CESNET vyvíjí vlastní technologie na bázi software a hardware pro specializované audiovizuální přenosy. S využitím těchto technologií poskytujeme přenosové služby s velmi malým přidaným zpožděním a dalšími pokročilými parametry, které umožňují nové formy distanční spolupráce.
Kulturní dědictví na síti (Jiří Kubišta) – prezentace
CESNET poskytuje služby pro zpřístupnění kulturního dědictví přes počítačovou síť pro sbírkotvorné a kulturní instituce. V příspěvku představíme technické možnosti pro prezentaci interaktivních 3D modelů sbírkových předmětů a vzdělávací aplikace na bázi příběhů s využitím digitalizovaného kulturního dědictví.
Nízkolatenční přenosy 360° videa (Martin Piatka) – prezentace
360 stupňové video nabízí mnohem vyšší stupeň imerze než klasické video. Snímání a přehrávání 360 stupňového videa je ale mnohem komplexnější a vyžaduje vyšší výkon. V tomto příspěvku popíšeme vývoj akcelerovaného skládání a zpracování 360 stupňového videa na platformě softwarového nástroje UltraGrid. Výsledkem je jednak podpora nízkolatenčního záznamu, zpracování a přenosu 360 stupňového videa v nástroji UltraGrid a také podpora zobrazování takového videa v brýlích pro virtuální realitu.
Jsou videokonference bezpečné? (Miloš Liška) – prezentace
Prezentace pohovoří o základních principech zabezpečení videokonferencí a o tom, na co by si uživatelé a správci při zřizování, provozu a účasti v konferencích měli dát pozor.

 



13.00 – 15.00

Počítání a ukládání dat – Hands-on

moderuje Tomáš Rebok

Jak sejmout MetaCentrum v 10 krocích (Jiří Vorel) prezentace
Přednáška určená především začínajícím uživatelům MetaCentra, kde si povíme něco o tom, jak si správně připravit dávkovou či interaktivní úlohu, jakou frontu vybrat, jak zacházet s daty a jakým základním chybám se vyvarovat.
Podporovaná grafická prostředí v OnDemmand, VNC (Anežka Melounová) – prezentace
Přednáška s praktickými příklady pro všechny, kdo na Metacentru potřebují spouštět aplikace s grafickým rozhraním a chtějí vědět, jaké nástroje pro přenos grafiky MetaCentrum nabízí a jak je používat.
Podpora kontejnerových řešení (Jan Hoidekr) – prezentace
V MetaCentru i CERIT-SC je k dispozici podpora pro kontejnerová řešení Singularity, v CERIT-SC je pak k dispozici Docker (Podman). Tutoriál na praktických příkladech ukáže, jak připravit a spouštět Singularity image a porovná s Dockerem.
Podpora AI, Nvidia cloud a jeho použití s pomocí GPU (Jan Hoidekr) – prezentace
GPU prostředí v MetaCentru / CERIT-SC je velmi různorodé, je k dispozici několik tříd grafických karet. Tutoriál ukáže, jak se jednotlivé karty liší a na praktických ukázkách přiblíží práci s aplikacemi v NGC
Jupyter Notebooks (Aleš Křenek) – prezentace
Tutoriál vysvětlí, k čemu slouží Jupyter Notebooky a jak se s nimi zachází. Existuje více možností, jak s nimi pracovat a spouštět. Na příkladech ukáže možnosti, které podporujeme v rámci MetaCentra / CERIT-SC. Odhalí plány pro pokročilé využití Jupyter Notebooku.
Bio-portal: Zjednodušené rozhraní pro nezkušené uživatele (Zdeněk Šustr) – prezentace
Praktická ukázka rozhraní k předkonfigurovaným cloudovým službám pro začínající uživatele: představení konceptu, současného i plánovaného stavu a možností spolupráce s konkrétnímu skupinami uživatelů

 


 

Program se může změnit.

Hlavní stránka konferencePrvní den 20. 4. Třetí den 22. 4.

Poslední změna: 23.4.2021