Seminář IPv6 2017

Kdy: 6. června 2017
Kde: Posluchárna 256, ČVUT FS, Technická 4, Praha 6

Po roce jsme opět pořádali seminář zaměřený na internetový protokol nové generace. Na základě ohlasů z předchozího ročníku více zohledňoval začátečníky, kteří doposud s IPv6 nemají mnoho zkušeností. Nechyběly však ani odborné příspěvky a exkluzivní informace o aktuálních tématech. Tím je například nasazování IPv6 v přístupových sítích, kterému jsme věnovali celý blok.

Na semináři vystoupili kromě odborníků sdružení CESNET také zástupci české internetové komunity. Na semináři bylo opět možné vyzkoušet provoz na IPv6-only síti.

Partnerem semináře byl server Root.cz.

Videozáznamy přednášek

Program

8.30 registrace
9.30 Tutoriál: Úvod do IPv6  – prezentace, video
Pavel Satrapa

Pro nováčky jsme připravili základní úvod do nového protokolu. Představili jsme základní principy, na kterých je postaven, adresování v IPv6 sítích, mechanismy automatické konfigurace, vybrané bezpečnostní prvky, vkládání informací o IPv6 do DNS i metody pro vzájemnou koexistenci obou protokolů a přechod od IPv4 k IPv6.

11.00 přestávka
11.30 Tunelování IPv6 dříve a nyníprezentace, video
Tomáš Hlaváček

V den konání semináře došlo k vypnutí tunelovací platformy SixXS, která přes 17 let zpřístupňovala IPv6 prostřednictvím tunelů uživatelům z celého světa, posledních 6 let i prostřednictvím českého serveru. Bylo to správné rozhodnutí? Prozkoumali jsme i alternativy pro připojení k IPv6 Internetu tunelem a jaký je výhled přechodu na nativní IPv6 konektivitu.

 11.50 Nasazení IPv6 v Mall.czprezentace, video
Michal Táborský

Obchody, patřící do Mall Group, jsou již více než rok dostupné i přes IPv6. V příspěvku se CTO Mall Group podělil o zkušenosti se zaváděním tohoto síťového protokolu do provozu. K vidění byly i aktuální statistiky IPv4 a IPv6 provozu v zemích, kde obchody této skupiny působí.

12.10 BCOP aneb jak nejlépe IPv6 nasazovatprezentace, video
Ondřej Caletka

Jako každá technologie, i IPv6 má spoustu volitelných parametrů. Bezhlavé přebírání návyků ze světa IPv4 může být kontraproduktivní a vést k neustálému opakování stejných chyb. Nejnovějším výstupem pracovní skupiny RIPE zaměřené na nejlepší současnou praxi je desetistránkový dokument popisující stručně a jasně, jaké nastavení zvolit a čeho se naopak vyvarovat.

12.30 Na cestě za standardemprezentace, video
Matěj Grégr

Protokol IPv6 je popsán řadou RFC dokumentů, které mají různé stupně důležitosti (proposed standard, draft standard, atp.). V současné době probíhá v rámci IETF snaha základní specifikaci IPv6 aktualizovat, aby mohl protokol dostat nejvyšší status – Internet Standard. V prezentaci jsme popsali, jaké problémy se při této snaze vynořují a jaký je současný stav celého procesu.

12.50 oběd
14.00 Implementace IPv6 v síti Freenet Liberecprezentace, video
Martin Huněk

Zkušenosti s nasazením IPv6 v komunitní hobby síti rozměru MAN. Představili jsme problémy s nasazením IPv6 na rozpočtově méně náročných zařízeních používaných v menších sítích. Dále jsme se krátce zaměřili na zabezpečení dynamického směrování OSPFv3 a tvorbu adresního plánu sítě. V poslední části jsme rozebrali současný a plánovaný stav IPv6 v síti Freenet Liberec.

14.30 Nasazení IPv6 u společnosti UPC Česká Republikaprezentace, video
Martin Krautwurst

UPC Česká republika, s.r.o. poskytuje služby připojení do sítě Internet prostřednictvím protokolu IPv6 pro své B2B klienty od roku 2011. Jaký je stav projektu, technické řešení a časový plán zprovoznění protokolu IPv6 pro domácnosti představil v této prezentaci ředitel pro strategické programy přístupových sítí skupiny Liberty Global.

15.00 Jak bude vypadat nasazení IPv6 v mobilních sítíchprezentace, video
Radek Zajíc

Mobilní sítě se pomalu stávají médiem, pomocí kterého přistupuje k Internetu většina uživatelů. Přednáška nabídla krátké pojednání o tom, jak vypadá nasazování IPv6 v mobilních sítích, o nástrahách mobilního dual-stacku, i o možných tricích pro zajištění zpětné kompatibility se světem, který IPv6 nezná. Padlo také pár slov o tom, proč IPv6 určitě chcete nasadit – z pohledu manažera zodpovědného za provoz sítě, i z pohledu běžného uživatele.

15.30 diskuze
16.00 závěr semináře

Předchozí ročník

Seminář IPv6 2016

Poslední změna: 7.6.2017