Roamingová infrastruktura eduroam

Kontakty

zřízení služby:
postupy a návody

hlášení problémů:
service desk

Dokumentace

technický popis

Podmínky využití

Roamingová politika eduroam.cz

Roaming uživatelů a přístup do sítě Internet v rámci infrastruktury připojených partnerských organizací v ČR a zahraničí, zapojených do projektu eduroam. Pro zapojení do eduroam je potřeba mít WiFi infrastrukturu s podporou 802.1x, centralizovanou správu identit a implementovat propojení protokolem RADIUS.

Ověřování oprávnění uživatele k využití WiFi sítě eduroam se realizuje pomocí hierarchie RADIUS serverů. Každá zapojená organizace má svůj server, který zajišťuje autentizaci. Organizace je pak označována jako poskytovatel identity (Identity Provider, IdP). Aby se mohla do eduroam zapojit, musí organizace také poskytovat připojení po WiFi (Service provider; SP).

Z uživatelského hlediska je fungování eduroam transparentní. Uživatel se vždy připojuje k síti (ESSID) eduroam a infrastruktura zajišťuje jeho autentizaci u domovské organizace (IdP). Uživatelský IP provoz je ukončován v navštívené organizaci (SP).

Hlavní výhody

  • Možnost snadného připojení k internetu u partnerských organizací v ČR a zahraničí.
  • Na straně hostitelské sítě odpadá potřeba vytváření účtů pro návštěvníky.

Pro koho je určena?

Služba je určena pro organizace, které splňují Podmínky pro přístup do e-infrastruktury CESNET (nutně nemusí být připojeny). Organizace, které podmínky nesplňují, se mohou do federace připojit pouze jako poskytovatelé připojení (Service provider).

Cena

Služba je dostupná bezplatně jak pro organizace připojené k e-infrastruktuře CESNET, tak i ostatní organizace.

Zprovoznění

Pro zřízení služby účastník může postupovat podle dokumentace. Organizace jmenuje správce, ten implementuje RADIUS server a jeho propojení s infrastrukturou eduroam.

Uživatelé organizace pro zprovoznění služby postupují postupem zveřejněným zapojenou organizací.

Související služby

Poslední změna: 15.12.2016