Knihy a časopisy na dosah nejen v době dovolených. Přes eduID.cz se přihlásíte k fondu 2,6 miliónu knih a ke službám PressReader a Bookport

Praha 1. srpna 2022. CESNET prostřednictvím služby eduID.cz umožňuje uživatelům portálu Knihovny.cz personalizovaný přístup ke službám českých a moravských knihoven. Uživatelé si mohou půjčovat knihy jak ve své domovské knihovně, tak v dalších 33 knihovnách v rámci České republiky. Mají k dispozici fond o velikosti více než 2 672 000 dokumentů.

Jak to funguje? Na portálu Knihovny.cz si uživatel vyhledá knihu, kterou si chce vypůjčit. Po přihlášení účtem ze své domovské knihovny přes eduID.cz si na portálu může požadovanou knihu zarezervovat nebo objednat přes službu Získej, pokud v domovské knihovně kniha není dostupná. Po objednání přijde uživateli zpráva, kdy bude kniha připravena k vyzvednutí v jeho domovské knihovně.

Ale to není všechno, přihlášením prostřednictvím eduID.cz mají čtenáři knihoven přístup také ke službám PressReader a BOOKPORT. PressReader obsahuje denní tisk i populárně naučné časopisy. Zpřístupňuje obsah tisíců vybraných časopisů a novin z celého světa ve více jak 60 jazycích. Jsou zde zastoupena jak česká média, např. Deník N, Lidové noviny, Mladá fronta Dnes, tak i zahraniční noviny jako např. The Washington Post, Daily Mirror nebo The Guardian. BOOKPORT obsahuje přes 9000 odborných knih i beletrie převážně v češtině. Vyzkoušet si můžete přístup k PressReader i BOOKPORT například jako registrovaní čtenáři Městské knihovny v Praze – https://www.mlp.cz/cz/napoveda/jak-se-stat-ctenarem/e-zapis/.

Cílem federace identit eduID.cz, jejímž je CESNET provozovatelem, je poskytovat svým členům rámec pro vzájemné využívání identit uživatelů při řízení přístupu k síťovým službám při respektování ochrany osobních údajů. Mezi hlavní výhody pro uživatele patří používání jednoho uživatelského jména a hesla pro přístup k více aplikacím. Sdružení CESNET umožňuje zapojení do federace organizacím, které splňují zásady přístupu do infrastruktury CESNET.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Jeho cílem je provoz a rozvoj ICT služeb, které tvoří národní e-infrastrukturu pro výzkum, vývoj a vzdělávání e-INFRA CZ. Nedílnou součástí aktivit je také výzkum a vývoj v oblasti informačních a komunikačních technologií. CESNET je aktivním partnerem v řadě zahraničních výzkumných infrastruktur, jako jsou panevropská síť pro výzkum, vývoj a vzdělávání GÉANT, evropská gridová infrastruktura EGI.eu a evropská infrastruktura pro otevřenou vědu EOSC. Více na www.cesnet.cz, www.e-infra.cz

Poslední změna: 17.8.2022