On-line seminář nejen o IPv6

Letos je to již deset let od chvíle, kdy proběhla první velká zkouška nasazení IPv6 ve velkém měřítku. Ačkoli přechod na nový protokol stále neprobíhá tak hladce, jak si všichni nejspíše přáli, lze pozorovat postupné změny k lepšímu. Například jsme se v loňském roce po letech slibů konečně dočkali zavedení podpory IPv6 na mobilních datových službách od prvního operátora. Budou následovat další? Přijměte pozvání na šestý ročník tradičního semináře o IPv6, který se již podruhé uskuteční pouze online.

Záznam přednášek

Program

10:00 Úvodní slovo a přivítání –  Ondřej Caletka RIPE NCC a CESNET
10:10 IPv6: deset let poté – Radek Zajíc, Showmax.com (prezentace)
8. června 2021 tomu bude přesně deset let ode Dne IPv6, ve kterém na 24 hodin společně největší světoví poskytovatelé obsahu zpřístupnili své služby veřejnosti  i pomocí protokolu IPv6. Tehdejší experiment měl zjistit, jak je na tom nasazení IPv6 ve světě a kolik uživatelů má problémy s připojováním k jejich službám po IPv6. Pojďme se pokusit shrnout, jak svět vnímal IPv6 tenkrát, co se za posledních deset let změnilo, v jakém stavu je nasazování dnes, a nastínit, kterým směrem se IPv6 vydá dál.
11:00 Haló, tady IPv6. Vidíme se? – Pavel Valach, CESNET (prezentace)
Shrnutí současných nejpoužívanějších platforem pro videokonference / videohovory a jejich použitelnosti v IPv6-only sítích.
11:30 Přestávka na oběd
13:00 Autokonfigurace tisíckrát jinak aneb jak můj router získá adresy? – Martin Huněk, Technická univerzita v Liberci (prezentace)
V přednášce bych rád zmínil metody autokonfigurace adres v IPv6. Jakým způsobem dochází k autokonfiguraci routerů, jak k tomu přistupují operátoři a o jakých trendech se mluví na půdě IETF. Krátce bych také zmínil problémy které doufejme vyřeší nové RFC 8987, kterého jsem spoluautorem.
13:50 Programování aplikací pro IPv6, IPv4.5 i IPv10 – Ondřej Caletka, RIPE NCC a CESNET (prezentace)
Jak naprogramovat aplikaci, aby si poradila nejen se současným provozem IPv4 i IPv6, ale i s případnými dalšími IP protokoly, které mohou teoreticky vzniknout.
14:20 Přestávka
15:00 Začínáme s IPv6 v AWS – Radek Zajíc, Showmax.com (prezentace)
Ukážeme si, jak začít s IPv6 v prostředí největšího poskytovatele cloudových služeb, Amazon AWS. Požádáme o IPv6 prefix, nastavíme routování a bezpečnostní zásady firewallu, ukážeme si dostupnost IPv6 v „compute“ instancích a nakonfigurujeme zkušební load balancer v režimu dual-stack. Nakonec si vyzkoušíme nakonfigurovat dual-stackovanou CDN.
15:20 Lightining talks:
Tunelování IPv6 prakticky, Tomáš Tichý (prezentace)
Útočí se po IPv6?, Tomáš Košňar (prezentace)
IPv6@OrgPad po roce, Adam Kalisz (prezentace)

Program může být ještě upraven

Minulé ročníky

Poslední změna: 8.6.2021