Seminář IPv6 2018

Kdy: středa 6. června 2018
Kde: Posluchárna 256, ČVUT FS, Technická 2, Praha 6

I v letošním roce pořádalo sdružení CESNET jednodenní seminář věnovaný internetovému protokolu IPv6. Seminář byl určen pro širokou odbornou veřejnost. Součástí byl již tradiční doprovodný program – IPv6-only Wi-Fi síť. Jako v minulých ročnících byl i letos ze semináře pořizován přímý přenos i záznam.

Záznam ze semináře

Program

9.00 Registrace
9.30 Úvodní slovo – Ondřej Caletka – video, prezentace
9.45 Autokonfigurace IPv6 v lokální siti – Ondřej Caletka – video, prezentace
Způsob, jakým zařízení v koncové IPv6 síti získávají konfiguraci se v IPv6 značně liší. Zároveň jde o oblast, která zasahuje v podstatě každého, kdo se s IPv6 někdy setká. V přednášce pro začátečníky tedy shrneme základní principy autokonfigurace, včetně praktických zkušeností a problémů, na které je možné narazit.
10.30 IPv6 v síti menšího operátora – Radek Zajíc – video, prezentace
Podle databáze ČTÚ je u nás více než 1500 menších subjektů, které poskytují přístup k síti Internet pomocí bezdrátových či kabelových sítí. Málokterý z nich ovšem nabízí i IPv6. Ve vystoupení se dotkneme možných způsobů realizace IPv6 v síti menšího operátora: jak implementovat IPv6 v přístupové síti s PPPoE, IPoE, co je určitě třeba analyzovat, které platformy IPv6 podporují – a jak. Kterou variantu nasazení (dual-stack nebo IPv4 jako službu) zvolit, jak vybírat hardware a software. Jak vůbec získat IPv6 adresy, pokud nejste členy RIPE NCC, jak je rozumně rozdělit mezi uživatele, a proč je důležité, aby operátorská zařízení podporovala Prefix delegation. Co určitě nedělat – a jak ven z toho, když už jste se vydali špatnou cestou.
11.20 IPv6 na MikroTiku – Ladislav Růžička – video, prezentace
Praktická ukázka konfigurace IPv6 v síti malého poskytovatele. Konfigurace IPv6 směrování, DHCPv6 a dalších služeb na platformě MikroTik.
11.50 Oběd
13.00 Nasazení IPv6 v eduroamu UPCE – Jan Vondráček – video, prezentace
S výměnou DHCP serveru pro eduroam bylo na Univerzitě Pardubice nasazeno na eduroam také IPv6. V příspěvku popíšeme, jaká úskalí jsme objevili při implementaci a přidáme naše řešení dohledávání incidentů.
13.20 IPv6-only v interní infrastruktuře – Martin Vicián – video, prezentace
Proč budovat IPv6-only sítě, jaké přinášejí výhody a jaké mohou přinést problémy? Ukážeme různé metody pro komunikaci s IPv4-only sítěmi spolu s jejich negativy. Vše na základě zkušeností v infrastruktuře CZ.NIC. Také zhodnotíme stav a možnosti IPv6-only připojení pro zaměstnance v kancelářích s odstupem dvou let od prvních pokusů.
13.40 Historie a současnost IPv6 v Sokolovské uhelné – Michal Žejdl – video, prezentace
V příspěvku shrneme, jak společnost Sokolovská uhelná, právní nástupce, postoupila od tunelování SixXS až po vlastní LIR. Jakým způsobem se řeší adresování sítí i koncových zařízení, který open-source software je použit na podporu provozu, evidenci adres a toků. Také zmíníme, jaké problémy byly objeveny jak ve vlastní síti, tak u ostatních operátorů.
14.00 Standardizace IPv6 v IETF – Matěj Grégr – video, prezentace
Jak daleko je protokol IPv6 v cestě za standardem? V prezentaci se zaměříme na novinky v IETF za poslední rok a na současný stav celého standardizačního procesu. Probereme také nově vznikající návrhy, které chtějí do IPv6 přinést nové vlastnosti a protokol tak více zatraktivnit pro síťové operátory.
14.20 Přestávka
15.00 Čtvrtstoletí alternativ k IPv4 – Tomáš Podermański – video, prezentace
Přehledová přednáška o protokolech, které se snažily nahradit IPv4 a to po zkušenosti s nečekaně pomalým zaváděním IPv6.
15.20 Jak bude vypadat domácí síť v roce 2025 – Radek Zajíc – video, prezentace
I přes veškerou snahu o zavádění IPv6 je mezi námi stále mnoho oblastí, technologií a zařízení, která IPv6 nepodporují, nebo podporují špatně. IPv4 tak ze sítí operátorů ani zákazníků jen tak nezmizí. Co se s tím dá dělat?
15.40 Lightning talks
Tomáš Podermański – Chyby geolokace IP adres a jejich řešenívideo, prezentace
Ondřej Caletka – RIPE IPv6 updatevideo, prezentace
Radek Zajíc – Jak IPv6 nenasazovatvideo, prezentace
Radek Vostřez – První praktická implementace RFC 6214 (video)
16.30 Diskuze
17.00 Konec semináře

Minulé ročníky

Fotogalerie

                       

 

 

 

Poslední změna: 25.3.2019