On-line seminář: Svět bez IPv4

Kdy: čtvrtek 4. června 2020
Kde: online (IPv6 i IPv4) – Zoom a/nebo YouTube                                                                                  

Svět se v letošním roce změnil k nepoznání a Internet se stává nedobrovolně hlavním pracovním prostředím mnoho lidí.
Pravidelný seminář o IPv6 v Praze, který pořádáme každý rok šestého června už od roku 2016, se v letošním roce z všeobecně známých důvodů fyzicky neuskutečnil.

Místo toho jsme se sešli na dálku, všichni ze svých domovů a představili si, jaký bude svět, ve kterém zastaralý protokol IPv4 vůbec nebude, protože to je ostatně to, o co se prostřednictvím zavádění IPv6 snažíme. Dočkáme se vůbec takové situace? Je možné se bez IPv4 obejít už teď?

Záznam semináře:

 

Program

10:00 Úvodní slovo a přivítání O. Caletka, prezentace, záznam
10:20 IPv6 rýchlo a ľahko: u lokálného ISP za jeden deň, B. Krajňák, prezentace, záznam

Pravdepodobne len ďalšia success story o tom, že pripraviť IPv6 v sieti lokálneho ISP ide aj za niekoľko hodín. Prednáška o tom, ako sa podarilo za jedeň deň pripraviť adresný plán, EGP a IGP, interné služby – DNS, mailové a webové servery a napokon pripojiť prvého zákazníka na „internet budúcnosti”. A čo predsa len zostalo na ďalšie dni.

10:45 Cesta k IPv6-only síti SŠ-COPT Kroměříž, O.Budín, prezentace, text SOČ, záznam

Jaká byla cesta k IPv6-only síti Střední školy ‒ Centra odborné přípravy technické Kroměříž? Ne vše šlo podle plánů. V příspěvku popíši průběh implementace IPv6 do sítě střední školy a podělím se o nástrahy, na které jsem narazil při implementaci a také během dvou let provozu. Povím, jak jsem řešil zabezpečení, data retention, reverzní DNS záznamy nebo „Wi-Fi pro hosty“.

11:30 Přestávka na oběd
13:00 Stavíme IPv6-only virtualizační laboratoř, R. Zajíc, prezentace, záznam

Domácí i pracovní virtualizace a kontejnerizace je sice běžná věc, ale většinou se omezuje na IPv4 konektivitu a spoustu NATů. Jenže IPv4 adresy došly a využívání přechodového mechanismu dual-stack navíc není dlouhodobě udržitelné. Ukážeme si, jak postavit virtualizační a kontejnerizační laboratoř, která bude vnitřně využívat jen IPv6 bez zbytečných NATů, abyste s IPv6 mohli začít doma i vy.

14:00 Lighting talks

14:40 Závěr a diskuze

Minulé ročníky

Poslední změna: 8.6.2020