Aktuality14. 9. 2023

O vývoji 400 GbE FPGA sondy pro monitoring velmi rychlých sítí na Rootu

Kolega Jakub Cabal z Oddělení Nástroje pro administraci a bezpečnost popisuje vývoj nové 400 GbE FPGA sondy v článku na Root. Na rozdíl od běžných komoditních síťových karet poskytuje technologie FPGA vysokou flexibilitu. FPGA firmware lze snadno aktualizovat, doplňovat o nové funkce nebo zcela změnit pro případnou novou aplikaci. Více v článku na Root.

Aktuality8. 9. 2023

CESNET propojil Prahu a Memphis pomocí nízkolatenční technologie MVTP

Na mezinárodním setkání Network Performing Arts Production Workshop, zaměřeném na využití informačních a komunikačních technologií ve vzdělávání a spolupráci v živé kultuře, jsme předvedli naši MVTP technologii pro distanční spolupráci. Propojili jsme Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze a Rudi E. Scheidt School of Music v Memphisu. Více zde.

Aktuality6. 9. 2023

Nová éra české vědy: Iniciativa EOSC v České republice vstupuje do horké fáze 

Mezinárodní iniciativa EOSC (European Open Science Cloud) se rozšiřuje do České republiky. Propojí už existující vědecké komunity a vytvoří systém pro ukládání a sdílení dat. To usnadní a urychlí vědcům a vědeckým organizacím přístup k výzkumným datům. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky schválilo financování projektu „IPs EOSC-CZ“, zastřešujícího tuto iniciativu v Česku. Tím v pondělí 4. září oficiálně odstartovala jeho aktivní fáze.

Tisková zpráva: ZDE

 

Aktuality30. 8. 2023

Kolega Aleš Padrta v Českém rozhlase Plzeň

Náš kolega z Forenzní laboratoře Aleš Padrta vystoupil v Českém rozhlase Plzeň. Jak se bezpečně pohybovat na internetu, jak ochránit děti v on- line prostředí a jak zabezpečit telefon a počítač o tom hovořil v pořadu „Co Vás zajímá“. Záznam si můžete najdete zde.

Aktuality3. 8. 2023

Rozhovor s Luďkem Matyskou o EOSC

Profesor RNDr. Luděk Matyska, CSc, zástupce pověřené organizace CESNET, zastřešující EOSC pro Českou republiku, mluvil o projektu EOSC-CZ v rozhovoru pro EOSC Focus. Přečtěte si o historii projektu EOSC v České republice, motivaci a vizích projektu do budoucna. Více…

Akce