GÉANT
První generace evropské páteřní akademické sítě GÉANT byla oficiálně uvedena do provozu 1. prosince 2001 jako pokračování předchozí sítě TEN-155. Propojila národní sítě pro vědu, výzkum a vzdělávání v Evropských zemích a zajistila jejich spojení s analogickými světovými sítěmi (především v Severní Americe a v Asii).
Rozvoj sítě je podporován Evropskou unií formou několika projektů rámcových programů. Konkrétně se jedná o projekty GÉANT (2000–2004), GN2 (2004–2009) a GN3 (2009–2013). Současná generace sítě, označovaná jako GÉANT2+, je charakterizována následujícími vlastnostmi:
- Hybridní síť
- Díky použité technologii DWDM nabízí vedle klasické IP služby i přepínání optických tras či vlnových délek. Díky tomu umožňuje vytvářet vyhrazená propojení „na míru“ pro konkrétní koncová zařízení s extrémními požadavky na objem datových přenosů – tzv. end-to-end služby.
- Vysokorychlostní síť
- Rychlost jádra postupně roste. V současnosti probíhá přechod z n×10 Gb/s na n×40 Gb/s. Ostatní trasy jsou provozovány s rychlostmi v odpovídajícími potřebám připojených NREN, typicky v řádu gigabitů za sekundu.
- Služby s definovanou kvalitou
- Síť dokáže poskytovat i prioritní služby a služby s diferencovanou kvalitou vyžadované některými náročnými aplikacemi. Tyto parametry je třeba dosahovat mezi koncovými body, což vyžaduje těsnější součinnost mezi správou sítě GÉANT, národních sítí i koncových sítí připojených institucí.
- Globální konektivita
- Dosah sítě GÉANT přesahuje evropský kontinent. Jejím prostřednictvím jsou propojeny sítě v globálním měřítku.
- Mobilita uživatelů
- V rámci rozvoje sítě vznikla a je postupně rozšiřována infrastruktura umožňující volný pohyb v síti a připojování k ní v různých lokalitách bez dodatečných administrativních kroků. Cílem je vytvořit jednotné síťové prostředí, v němž se budou uživatelé přesouvat podle potřeby. Typickými představiteli těchto aktivit jsou infrastruktura eduroam nebo vytváření federací identit, jako je eduID.cz či eduGAIN.
- Výzkumný program
- Vzhledem k velmi ambiciózním technickým cílům vyžaduje rozvoj sítě a jejích aplikací intenzivní výzkumnou činnost. Doprovodné projekty proto věnují značnou pozornost výzkumu a vývoji v relevantních oblastech.
Další informace:
- oficiální stránky sítě GÉANT
- TEN-155 – předchůdkyně sítě GÉANT
- tiskové zprávy:
- Evropa se spojí s Amerikou rychlostí 100 Gbit/s (květen 2013)
- GÉANT má za sebou deset úspěšných let (listopad 2010)
- Jan Gruntorád zvolen do výkonného výboru projektu GN3 (prosinec 2009)
- Jan Gruntorád znovu zvolen do výkonného výboru projektu GN2 (říjen 2007)
- Úspěchy projektu GN2 (listopad 2006)
- První výročí provozu sítě GÉANT2 (červenec 2006)
- Oficiální spuštění sítě GÉANT2 (červen 2005)
- Zahájení projektu GN2 (září 2004)
- Kapacita připojení CESNET2 k síti GÉANT zvýšena na 2,5 Gb/s (duben 2004)
- GÉANT oficiálně podporuje IPv6 (leden 2004)
- CESNET2 připojen na GÉANT (listopad 2001)
- Vznik sítě GÉANT (červenec 2001)
- Přijetí projektu GÉANT (listopad 2000)
- Předložení projektu GÉANT (červen 2000)
Poslední změna: 7.5.2015