eduID.cz Hostel IdP

Kontakty

zřízení služby:
samoregistrace

hlášení problémů:
recepce hostelu

Dokumentace

technický popis

Hostel Identity Provider (IdP) je služba poskytovaná uživatelům z institucí, které zatím nejsou zapojeny do federace identit eduID.cz. Jedná se o službu last-resort IdP (Identity provider). Neměla by však nahrazovat plnohodnotné zapojení organizace do federace identit eduID.cz.

Hostel IdP umožňuje samoobslužnou registraci pomocí funkční emailové adresy. Takto registrovaný účet je vyhovující pro řadu služeb provozovaných v rámci federace eduID.cz a v e-infrastruktuře CESNETu.

Pro jiné služby je ale potřeba podstoupit ověření identity. Tato služba se provádí po předchozí domluvě s registračním úředníkem, který provede ověření totožnosti na základě dokladu totožnosti vydaného státem (občanský průkaz, pas). Alternativně je možné provést ověření identity i v centrech CzechPoint (Česká pošta).

Popis funkcí:

  • možnost snadného přístupu k více aplikacím a službám partnerských organizací, uživatel používá pro přístup pouze jedno heslo,
  • správci aplikací neudržují autentizační data uživatelů, ani neprovádí autentizaci,
  • autentizace uživatele probíhá vůči Hostel IdP,
  • federační infrastruktura poskytuje snadný, standardní a bezpečný způsob výměny informací o uživatelích.

Hlavní výhody

  • Last-resort řešení, pokud organizace nemá vlastní Identity Management (IdM).
  • Umožnění ověření identit partnerů vysokých škol a externích subjektů.
  • Ověření osob je možné i na základě ověření v centrech CzechPoint (Česká pošta).

Pro koho je určena?

Služba je určena pro organizace, které mají administrativní a technické překážky pro vstup do federace identit eduID.cz. Služba může být využita v případech, kdy organizace nemá vlastní Identity Management (IdM), nebo pokud ke službám postačuje přístup jen několika správců (např. pro vydávání serverových certifikátů), nebo pro spolupracující subjekty/partnery, kteří chtějí přistupovat ke zdrojům organizací zapojených ve federaci eduID.cz.

Cena

Služba je otevřena všem organizacím (nejen organizacím splňující Podmínky přístupu k e-infrastruktuře CESNET) bez dalších poplatků.

Zprovoznění

Samoregistrace online. Pro získaní práv k dalším službám může být nutné ověření totožnosti státem vydaným dokladem (OP, pas) na registračních místech (Praha, Brno, Plzeň), nebo v centrech CzechPoint.

Související služby

Poslední změna: 15.12.2016