CESNET v Týdnu vědy a techniky: on-line přenosy a přednáška o moderních optických sítích

Praha 31. října 2014. Sdružení CESNET se jako každým rokem zapojí do Týdne vědy a techniky, který letos proběhne od 1. do 15. listopadu. CESNET zprostředkuje on-line přenosy vybraných vystoupení. Zájemci je budou moci zhlédnout na webových stránkách akce (www.tydenvedy.cz). Na stejném místě najdou i záznamy přednášek, které CESNET pořídí.

Sdružení zároveň přispěje do přednáškového bloku Týdne vědy a techniky. Specialista sdružení Michal Hažlinský vystoupí s přednáškou na téma Posviťme si (nejen) na internet, aneb moderní optické sítě, a to 7. listopadu od 13 hodin ve Velkém sále Akademie věd ČR (Národní 3, Praha 1). V přednášce poodhalí, jak fungují moderní optické sítě, a ukáže, že tyto sítě umějí mnohem více, než co nabízí klasický internet.

Týden vědy a techniky je největším vědeckým „festivalem“ v České republice. Letošní, už čtrnáctý ročník představí vědu v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Českých Budějovicích, Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové, Zlíně, Jihlavě, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Liberci i na mnoha dalších místech. Program nabízí přes pět set akcí: přednášky, výstavy, exkurze, vědecké kavárny, promítání dokumentárních filmů, možnost nahlédnout do vědeckých pracovišť, laboratoří či knihoven a podobně.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

DSC07056edit DSC07074edit

Poslední změna: 11.11.2014