Technologie CESNET zajišťuje přenos koncertu k uctění památky pátera Toufara

Praha 18. února 2020. Audiovizuální přenos koncertu k uctění památky římskokatolického kněze Josefa Toufara

Název akce: Svíčka pro Toufara

Místo: Borůvkovo sanatorium

Datum konání: 25. 2. 2020, 19:45

Online stream: https://www.cesnet.cz/svicka/

CESNET svým unikátním technickým řešením zajišťuje přenos koncertu k uctění památky římskokatolického kněze Josefa Toufara. Koncert organizuje designér a dokumentarista MgA. Otakar Dušek a bude se konat 25. 2. 2020, tedy v den, kdy uplyne 70 let od páterovy tragické smrti.

Jako místo pro pietní akt byl vybrán areál bývalého Borůvkova sanatoria v Legerově ulici v Praze, který bude propojen se čtyřmi kostely v okolí Legerovy ulice, tvořících spolu pomyslný kříž. Poprvé tak bude propojeno 5 lokalit, z toho mezi čtyřmi bude souhra hudebníků v reálném čase zajištěná technologií CESNET. Zvony a varhany z kostela sv. Ludmily, kostela sv. Štěpána, kostela sv. Ignáce a kostela sv. Kateřiny tak společně doprovodí premiéru skladby Antonína Šrajera a Zdenka Poláška „Elegie Toufarova kříže“, zkomponovanou speciálně pro tuto událost. Vystoupí zde Michaela Gemrotová za doprovodu varhaníka Jaroslava Tůmy a bubeníci z Groove Army.

Koncept audio-vizuálního přenosu popisuje video: http://bit.ly/svicka.

Unikátní technologické řešení zajišťuje tým Dr. Svena Ubika. Jde o nízkolatenční propojení všech lokalit zvukem a obrazem prostřednictvím hardwarového zařízení MVTP (Modular Video Transmission Platform) a softwarem Ultragrid, jež jsou výsledkem vlastního výzkumu a vývoje. Díky této technologii lze přenášet zvuk a obraz ve vysokém rozlišení se zpožděním pět milisekund. Technologie hudebníky virtuálně přiblíží na vzdálenost přibližně dvou metrů, což odpovídá srovnatelnému zpoždění zvuku při akustickém šíření. MVTP a Ultragrid umožní distanční spolupráci umělců na velké vzdálenosti, kulturní výměnu i unikátní zážitek pro diváky.

Program akce:
– ZROZENÍ MARTYRA
premiéra dokumentu Otakara Duška věnovaného Josefu Toufarovi
– ELEGIE TOUFAROVA KŘÍŽE
premiéra audiovizuální skladby autorů Antonína Šrajera a Zdenka Poláška
– ZAPÁLENÍ SVÍČEK

Audiovizuální přenos je realizován v rámci projektu „Distanční spolupráce v uměleckém vzdělávání s využitím moderních přenosových technologií“(číslo: TL1000106) podpořeném TA ČR.

Poslední změna: 20.2.2020