Společná filmová projekce nejen pro handicapované

Praha 13. října 2017. Sdružení CESNET se podílelo na speciální společné projekci filmu Jana Svěráka Po strništi bos v pražském kině Aero, v královehradeckém Biu Central a v brněnském Univerzitním kině Scala. Představení bylo určeno pro handicapované i běžné diváky.

Protože technologie pro sledování skrytých titulků a popisné audio stopy jsou instalovány pouze v několika málo kinech v České republice, byla vyrobena speciální filmová kopie, kde jsou titulky i popisná audio stopa přímo v obraze. Díky tomu lze kopii promítnout kdekoli bez potřebné technologie. První projekce proběhla 4. října a v kině Aero ji uvedli Petr Vítek, zakladatel projektu www.kinoprokazdeho.cz, Luboš Krapka, ředitel Nadace Mathilda, a Jan Svěrák, režisér a producent filmu.

Zahájení bylo tlumočeno do znakového jazyka a simultánně přepisováno na plátno, protože na projekci byli pozváni diváci se zrakovým či sluchovým handicapem. Celý úvod byl navíc streamován do Univerzitního kina Scala v Brně a Bia Central v Hradci Králové. Právě tento přenos kompletně zajistilo sdružení CESNET.

Pro přenos úvodu i následné diskuse bylo zapotřebí zajistit snímání mluvčích, tlumočníka do znakového jazyka a simultánního přepisu na plátně, což bylo vzhledem k prostorové dispozici poměrně náročné. Nasnímaný obraz a zvuk byly přeneseny softwarem pro přenos multimédií UltraGrid, který CESNET vyvíjí. Software umožňuje přizpůsobit kvalitu obrazu a další parametry přenosové trase mezi lokalitami.

Na společnou projekci do všech tří kin dorazilo celkem 400 diváků a vybralo se dobrovolné vstupné ve výši přibližně 21 tisíc korun. Celá vybraná částka byla předána Nadaci Mathilda na další projekty pro handicapované diváky.

Fotografie z akce od Tibora Maďara ke stažení: https://app.box.com/s/h6trjnexckgnogca0uoy4iwveeijr2dr

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení CESNET klade velký důraz na problematiku bezpečnosti provozu sítí, služeb a ochrany uživatelů.

Poslední změna: 14.11.2017