Páteř e-infrastruktury CESNET začala poskytovat 100 Gb/s

Praha 8. 2. 2013. Páteř národní e-infrastruktury CESNET začala v plném provozu poskytovat kapacitu 100 Gb/s, a to na optických DWDM trasách Hradec Králové–Praha–Brno a Brno–Olomouc. Do poloviny letošního roku by pak mělo být na rychlost 100 Gb/s povýšeno celé jádro sítě, která je přednostně určena tuzemským vědeckým či výzkumným týmům a akademické obci.

100gigabitovou kapacitu využijí čeští vědci a výzkumníci především pro výměnu objemných souborů, například s ženevským centrem CERN v rámci výzkumu fyziky pevných částic, anebo pro mimořádně náročné interaktivní přenosy robotických operací.

Nasazení technologie umožňující optické přenosy o rychlosti 100 Gb/s se v síti důkladně testovalo už v loňském roce. Zkoušky se prováděly mezi uzly Praha a Hradec Králové, a to jak na přímé trase o délce 159 kilometrů, tak na lince vedoucí přes Brno a Olomouc o celkové délce 631,5 kilometru. Závěr testování byl jednoznačný: Optická e-infrastruktura CESNET je plně připravena na nasazení přenosové technologie 100 Gb/s, kterou poskytují jen nejpokročilejší sítě.

Dosud páteřní síť dosahovala typické přenosové kapacity 10 až 40 Gb/s, ale vzhledem ke stále se zvyšujícímu objemu provozu je modernizace na 100 Gb/s nezbytná. Světový vývoj ve sféře síťových technologií zatím kráčí neustále vpřed – v oblasti směrovačů se dnes například soustředí na 400gigabitové rozhraní. Na úrovni přenosových DWDM systémů se již dokonce vyvíjejí a testují přenosové rychlosti dosahující až 1 Tb/s (jeden terabit se přitom rovná jednomu tisíci gigabitů).

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

8. února 2013

3loga-vodorovne_m

 

Poslední změna: 14.5.2013