Operace srdce zítra živě na internetu

Praha 22. ledna 2015. Zítra (23. ledna) mohou lidé na internetu sledovat živý přenos operace srdce. Pro internetovou televizi Kardio.tv přenos zajišťuje sdružení CESNET. On-line vysílání s názvem Pohled do nitra srdečních cév bude přenášeno z Pracoviště invazivní a intervenční kardiologie Interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Živý přenos začíná na adrese www.kardio.tv ve 12.00 hodin.

Kardio.tv je první tuzemská internetová televize zaměřená na diagnostiku i léčbu srdce a cév. Jejím cílem je přiblížit veřejnosti současné možnosti specializované kardiologické péče a upozornit na závažnost onemocnění kardiovaskulárního systému, která ve vyspělých zemích představují více než polovinu všech důvodů úmrtí dospělé populace. Nejčastěji se jedná o ischemickou chorobu srdce a akutní infarkt myokardu.

Zítřejší videopřenos bude druhý v pořadí. První on-line přenos operace srdce nabídla Kardio.tv ve spolupráci se sdružením CESNET v říjnu loňského roku. Vysílání se tehdy setkalo s velmi příznivou reakcí veřejnosti, ale i odborníků.

Sdružení CESNET se  oblasti vysoce kvalitních přenosů věnuje dlouhodobě a podporuje ji vlastním vývojem. V oboru patří ke světové špičce. Svou práci pravidelně prezentuje na významných odborných fórech a spolupracuje s předními lékařskými pracovišti na celém světě. Přenosy ve Full HD či 4K rozlišení, a to i ve 3D provedení, přinášejí zejména vědecké komunitě možnost sdílení poznatků na velké vzdálenosti při zachování obrazové kvality obsahu. Lékařské operace jsou toho typickým příkladem.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci. Sdružení pracuje i na využití vysokorychlostních sítí pro sdílení multimediálních dat, a to jak synchronně formou videokonferencí a sdílených aplikací, tak asynchronně formou streamingu.

Poslední změna: 23.1.2015