Naši odborníci přispějí k unikátnímu transkontinentálnímu představení

Praha 19. srpna 2013. Výjimečný zážitek čeká účastníky slavnostního večera pořádaného jako součást mezinárodní odborné konference APAN 36, který proběhne tuto středu 21. srpna v jihokorejském Daejeonu. Na plátně budou sledovat taneční vystoupení, které se ve skutečnosti bude ve stejném čase odehrávat současně v Jižní Koreji, Brazílii a Španělsku. A aby to nebylo jednoduché, hudební doprovod obstarají dva Bělorusové a jeden Rus, kteří budou v tentýž okamžik koncertovat v České republice.

Přenos hudební složky ze sálu Bohuslava Martinů pražské HAMU budou zajišťovat odborníci sdružení CESNET. Z Prahy budou po vysokorychlostních internetových linkách vysílat signál ve formátu 4K (mimořádně vysoké rozlišení). Ten se pak pošle do zmíněných zemí, kde se zkombinuje s transformací pohybu tanečníků, a vzniknou tak umělé bytosti nazvané Avataři, které budou sledovat diváci v Koreji. Akci půjde zároveň zhlédnout na Internetu, a to na adrese http://live.kisti.re.kr. Předpokládaný začátek je v 10.30 hodin středoevropského času.

Unikátní představení nese název Dancing beyond Time a jeho cílem je naznačit, jak by v brzké budoucnosti mohly probíhat transkontinentální kulturní akce. Synchronizované hudebně taneční představení povede brazilská profesorka tance Ivani Santanová za doprovodu experimentálního tělesa The Unlimited Trio. Tvoří jej Nikita Krein (akustická kytara), Ilja Černoklinov (viola) a Aliaksandr Yasinski (akordeon).

Konferenci pořádá organizace APAN, která sdružuje národní sítě pro výzkum a vzdělávání z Asie, Austrálie, Nového Zélandu a východu Spojených států. Akce probíhá od 19. do 23. srpna a účastní se jí specialisté z celého světa. CESNET se zapojí i odborné části konference, konkrétně do medicínské sekce, v jejímž rámci bude vysílat záznam robotické operace uskutečněný v krajské Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Sdružení CESNET bylo založeno v roce 1996 vysokými školami a Akademií věd ČR. Zabývá se výzkumem a vývojem informačních a komunikačních technologií, buduje a rozvíjí národní e-infrastrukturu CESNET určenou pro výzkum a vzdělávání. Díky svým výzkumným aktivitám a dosaženým výsledkům reprezentuje Českou republiku v důležitých mezinárodních projektech, zejména v budování panevropské sítě GÉANT či gridových projektech (EGI.eu), a podílí se aktivně na jejich realizaci.

Tisková zpráva, 19. srpna 2013

Poslední změna: 26.8.2013